Pamětní deska významného československého zpravodajce gen. Karla Sedláčka se vrátila do Šmilovského ulice v Klatovech.
Karel Sedláček byl vynikajícím československým zpravodajcem ve 30. letech a v době 2. světové války. Působil v neutrálním Švýcarsku, odkud předával informace nejdříve do Prahy a pak do Londýna. Výrazně tak pomáhal porazit nacistické Německo. Po roce 1948 ho komunistický režim degradoval, chvíli věznil a nakonec odsunul z klatovského bytu do plesnivých prostor na zámku v Otíně. Zemřel 1. července 1960 v klatovské nemocnici a je pohřben na švihovském hřbitově.
Pamětní deska byla v roce 1994 odhalena na domě čp. 58 ve Šmilovského ulici. Bohužel z něj pak byla sňata a uložena v muzeu. Díky inciativě historika Lukáše Kopeckého a po souhlasu majitele objektu moštárny (Český zahrádkářský svaz – místní organizace Klatovy) byla pamětní deska umístěna právě na objekt moštárny s vysvětlující tabulkou.
Sobotního znovuodhalení pamětní desky se zúčastnili vnučka a pravnuk Karla Sedláčka, zástupci Vojenského zpravodajství, města Klatovy a široká veřejnost. Dopoledne byly též položeny květiny na Sedláčkův hrob na švihovském hřbitově.
Mgr. Lukáš Kopecký, 5. 10. 2024