Do Volar se vrátily komentované prohlídky.

O desátém červencovém dnu se u volarského muzea sešlo tolik lidí, až pánové Jaroslav Pulkrábek a Roman Kozák překvapením koukali. Ano sešlo se zde k stovce zájemců o prohlídku s komentářem. Zahájil Jaroslav Pulkrábek, který přivítal velmi pěknou návštěvu a slovy tak to jsme nečekali poděkoval za to kolik lidí přišlo. Vysvětlil program těchto vycházek, které budou celkem tři, 26. července, se půjde Křížovou cestou a v srpnu na náměstí s promítáním historie se tento pořad ukončí. Průvodci provedli místní i turisty a též příchozí historií tak ji mnozí neznáme.

První vycházka se nesla ve stopách starého města a Alpských dřevěných domů, které Volary tak proslavili. Od požáru roku 1863 až po pivovar do roku 1953, takže jsme šli devadesáti lety, ale i něco před nimi i po nich do současnosti. Staré město to je místo, kde jsou roubenky, které tolik odlišovaly město pod Bobíkem od ostatních měst a obcí v naší zemi. Alpské městečko se též přezdívá městu, kde těch dřevěnic bylo víc jak pět stovek a dřevo, bylo městu obživou až do konce minulého století. Nebyly to jen roubenky, ale též Volarský potok, který teče z pod Jedlové Hory a jeho černá barva a vůně místních luk daly název pro Volarskou zlatou, známý to mok. V pivovaru se vařilo tak dobré pivo, že soumaři po Zlaté stezce mnohdy do Prachatic se zpožděním dojížděli. Bylo to mnoho pěkného a vyprávění Romana Kozáka s Jaroslavem Pulkrábkem, kteří s pravostí i nadsázkou upozornili, že něco se říká, ale hodně toho bylo, svou pouť ukončili na Zlaté stezce, kde je nejedna z nejhezčích alejí a míst k zastavení, no a vše se opravdově skončilo opět pod střechou muzea, kde každý účastník dostal malou pozornost.

Tak tedy příště se jde od kostela svaté Kateřiny Alexandrijské a těšme se na další poznání dřevěného města v centru Šumavy.

Ladislav Beran

Reklama – Google

Reklama

Penzion U Pstruha, Modrava
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Country saloon Beňovy
Country saloon Beňovy
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Novákovice u Klatov. Samosběr jahod, prodej ovoce a zeleniny, okrasné a ovocné stromky a keře, realizace a údržba zahrad.
Známý penzion, ideální pro rodinnou rekreaci, firemní školení, pořádání srazů, ozdravných pobytů dětí ...

Reklama – Google