Volarský sekáč se v roce dvou dvacítek uskutečnil po dvanácté.

Navzdory velmi špatnému počasí, které sekáči a dámy s kosou včetně nejmenších nepamatují, přivedlo na Maxovy louky za plaveckým bazénem ve Volarech tři děti, osm žen a šestnáct mužů. Ti za velkého chladu a deště prokázali svou odolnost a otužilost a kosili svá políčka jako každý rok.

Pánové kosili čtverec 7 × 7 metrů, dámy, 5 × 5 metrů a děti čtverec 3 × 3 metry. Tradičně se začalo Modlitbou sekáče, ale letos jako by ji Svatý Petr neslyšel a seslal nad Volarskou kotlinu vytrvalý déšť od noci i přes celé dopoledne krápěl trávu déšť, či deštík a to kladlo na všechny vysoké nároky. Pod zataženou oblohou zahájily děti, a trojice jedné dámy a dvou chlapců ukázala, jak to umí a vítězná mladá dáma Mariana Gajarková předvedla koncert s kosou.

Ženy se musely potýkat s těžkou mokrou trávou, ale nic je neodradilo a pokosily své kousky pole bravurně a nejlepší z nich Marie Tupá střídá na pomyslném trůně Drahomíru Pešková, která řekla, je to běžné, že trůn se předává a já přeji Marii, ať si to užívá a díky za krásný souboj. Mužská kategorie byla tradičně nabita a čekal se souboj mezi Františkem Šmolíkem a Miroslavem Šobrem, jenže jak se sportovně říká, když se dva perou, vyhrává třetí a letos tomu tak bylo. Vítězství získal Miroslav Šejna časem 2. 04. 95, před Miroslavem Šobrem, který měl čas 2.14.09, jak je vidět bylo to špičku kosy. Po této kategorii následoval oběd, kterým byl vynikající kosácký guláš doma připravený, který přišel opravdu vhod.

Ani letos nechyběla exhibice vítěze mužů Eduarda Šejny s pověstným Křovinátorem. Ten letos oblékl tradiční úbor žence, aby ukázal, že i jemu voda nevadí. Martin Janda co, by Křovinátor to měl letos těžké a svému protivníkovi uznale pogratuloval. Byl to souboj velmi zajímavý a čekal se úporný boj, jenže moderní technika tentokráte na mokrou a těžkou trávu jako, by nestačila a člověk Eduard vyhrál na plné čáře. I letos oba pánové předvedli divákům skvělou show a úžasnou podívanou. Škoda jen, že počasí bylo dost špatné a chyběla domácí divácká kulisa, ale i tak to byl krásný den, kdy sekáči předvedli, že počasí je nepřemůže a do Volar jezdí rádi.

Hlavní rozhodčí Ivo Stehlík na závěr dodal, že letos to pro všechny bylo o morálce a poděkoval všem za krásné souboje, vytrvalost a nezapomněl pozvat všechny na příští již třináctý ročník.

Ladislav Beran

Reklama – Google

Reklama

Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Fotografování i z ptačí perspektivy. Propagační materiály a pohlednice na klíč pro hotely, obce, firmy,...
Apartmán a prostorné pokoje ve dvou samostatných objektech. Posezení na terase u krbu s možností opékání a grilování.

Reklama – Google