Videoprojekce fotografií z Norska a Šumavy to bylo další téma krásného večera ve Volarech.

Mladá fotografka Lucie Rambousková, která ve městě žije a vyjíždí nejen do tajemných šumavských zákoutí, ale i jiných částí světa, si připravila pro domácí po delší době nové tematické povídání. Norské Lofoty a Šumava to bylo téma podvečera.

Velmi pěkně zaplněný společenský sál radnice volarskými, turisty se svými dětmi, kteří zde tráví jarní prázdniny přivábilo kouzlo fotografií. Ti všichni se na úvod dozvěděli, že souostroví Lofoty patří k turisticky nejhezčím místům země fjordů a chladu severního Norska. Většinu z nich zde vábí především drsné klima s krásnou a čistou krajinou a teploty i pod -20 stupňů.

Než jsem odjížděla, tak mně dával rady o tomto místě známý šumavský fotograf Vladimír Hošek, který mi řekl: „připrav se na to, že jsou to hory, jako Tatry, které lezou z moře“ dodala autorka. A fotografie to jen ukázaly, modré moře s různými odstíny a odrazy právě oněch hor, které byť nejsou vysoké, ale svou strmostí je náročné na ně lézt. Rybolov a sušení tresek, zátoky, vesnice s typicky červenými domy a krátký den to jsou hlavní atributy místa. Polární zář se zde odrážela jen v jakési zelené, a tak si ji pojmenovali „zelenou mrchou“, neboť jim svou tajemně mystickou krásu a sílu neukázala. Úžasná byla návštěva hory RaineBrinken hora vysoká 666 metrů nad mořem s nádherným výhledem na jezero pod ní. Tato část končila sérií leteckých pohledů na souostroví a jeho nádheru.

Druhá část patřila tajemné Šumavě. Od Javoru, přes Luzný, Plechý s Hochsteinem, Knížecí Stolec Boubín a Bobík do Volar to byla cesta dlouhá a nádherná. Miluji to nejhorší počasí, jaké na Šumavě je řekla autorka na úvod a fotografiemi to doložila. Mlha, jinovatka, námraza, inverze, výšky, od úpatí k vrcholům, tajemné průsvity slunce a to vše co naše jihočeské horstvo dodává. Mně to nabíjí a zejména vybízí hledat stále nepoznané říká o focení v magii a chemii šumavských zákoutí. Vrchol Luzného s kamenným mořem, jedinečné rozhledny České, Bavorské i Rakouské části, výhledová místa a jen tak z luk a niv. Kašperk, Sedlo, Flusárna a okolí, kolem Křemelné, po Vydře až k Vltavě. Kostely, pláně i ty Knížecí Bučina, Siebenstainkopf, a výhledy z nich. Potoky, slatě, mokřady, jezera, květena a na závěr panoramaticky přes Alpy z Boubína k Bobíku a do Volar. Pro Volarské je dobré zjištění, že zde mají dva výborné fotografy, kteří fotí Šumavu, ale i jiná místa, či společenské, ale i jiná prostředí. Lucie Rambousková je vynikající svým projevem šumavských luhů a hájů jinak a to je pro budoucnost mapování historie zajímavé přínosné.

Bylo toho hodně a dvě hodinky utekly stejně rychle jako lofotský den. Potlesk, který v závěru zazněl, byl poděkováním za krásný podvečer se zajímavým povídáním.

Ladislav Beran.

Reklama – Google

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Country saloon Beňovy
Country saloon Beňovy
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Propagační materiály i knihy s historickou a turistickou tématikou, výroba pohlednic včetně nafotografování. (*I)
Prožijte nezapomenutelný pobyt v historickém, luxusně vybaveném apartmánu na náměstí, maximální pohodlí. (*I)

Reklama – Google