Ve Volarské galerii proběhla první podzimní den vernisáž výstavy obrazů Cesta oblaku Pavla Hubeného a Aleše Šulce.

Vernisáží začala výstava Cesta oblaku dvou osobností, jejichž pracovní náplň je ochrana přírody a jejich velký koníčkem je malování. Oba milují Šumavu a její zákoutí a oba mají svá krásná místa. Šumava je pro oba shodně krajinou s duší poutavou a jejich obrazy o tom vypovídají.

Vernisáž a celou výstavu uvedl starosta Volar Vít Pavlík, který je zároveň předsedou Asociace jihočeských výtvarníků. Ten v krátkém slově představil oba umělce a jejich dílo. Poděkoval, že lidé přišli i v této složité době v pěkném počtu. To ocenil v úvodním slovu Vít Pavlík starosta Volar, který dodal ,,Bez kultury a dalšího umění to v podstatě nejde a děkuji za to, že jste přišli a ukázali, jste, že i v této době máte na společenské dění čas“ a my jsme za to rádi dodal. Po té předal slovo panu Štormovi, který oba autory a představil i s jejich tvorbou. Ta se váže ke krajině a zejména k Šumavě. Vyzdvihl jejich cit a zejména jak dodal oba autoři svým obrazům dokáží dát duši a to je u kumštýřů velmi důležité. Na závěr poděkoval, lidem, že přišli a z účasti i on měl velkou radost.

Pavel Hubený, je ředitelem Národního parku Šumava se představil krátce, co by malíř tím, že pochází s Klatov a k Šumavě má vřelý vztah. Již v mládí chtěl být původně malíř, ale bylo mu souzeno jinak a stal se s něho ochránce přírody. K Šumavě mám mimořádný vztah, neboť z Klatov mně to sem vždy táhlo a malování se stalo mým koníčkem. Moc si vážím toho, že u vás mohu své dílo z části prezentovat dodal na závěr.

Aleš Šulc poutník, krajinář je Šumavou okouzlen a její příroda mně vždy, když sem přijíždím nadchne zahájil své povídání. Změna každoročních a každodenních míst, která mám rád mne fascinují. Jsem rád, že u vás mohu prezentovat své dílo a děkuji, že jste přišli v tak pěkném počtu.

Oba vystavovatelé se znají z oblasti ochrany přírody. Poznali se na ministerstvu životního prostředí a jejich společný zájem je přivedl na myšlenku svá díla vystavovat, a že je to dobře dokazuje výstava ve Volarech. Jde o výstavu prodejní a zájemci o krajinu Šumavy může si mohou udělat radost pro svůj domov.

Před vernisáží jsem vyzpovídal pana Pavla Hubeného.

Pavel Hubený je ředitelem Národního parku Šumava a jeho koníčkem je malování. Před volarskou vernisáží jsem mu položil několik otázek.

Je malování pro vás velký koníček a máte na něj při současném zaměstnání čas?

Ano koníček to je, ale v současné době na malování moc času není o tom vypovídají i obrazy, které zde vystavuji, poněvadž jsou staršího data.

Vaše obrazy ukazují zejména Šumavu a její krajinu, je to místo a kraj, ke kterému máte největší vztah.

Ano Šumava a Pošumaví jsou nejoblíbenější místa, já pocházím z Klatovska a malování bylo mou srdeční záležitostí. Malování byla má velká vášeň a dokonce jsem se jím chtěl živit, ale život nakonec mínil jinak, i když jsem u přírody zůstal, ale trochu jinak.

Až přijde čas volna vrátíte se k paletě barev?

Určitě ano, je to pro mne koníček a hlavně u malování si perfektně vyčistím hlavu, soustředit se na barvy, tak abych je dostal na plátno je krásná věc a velký relax.

Doporučil by jste malířům co chtějí malovat šumavskou krajinu, konkrétní místo, nebo máte vy nějaké místo, které je vaší srdcovou záležitostí?

Tak to určitě není, to místo si musí každý najít sám. Když budu konkrétní, jednak je to nekolegiální a hlavně krajina Šumavy je tak rozmanitá, že každý si to své místo najde.

Poděkování Lucii Prixové, která podbarvila melodiemi saxofonu příjemný podzimní podvečer.

Děkuji za rozhovor Ladislav Beran.

Reklama – Google

Reklama

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
Autorizovaný prodejce a servis vozů Škoda. Nové i ojeté vozy.
Cenově výhodné ubytování v budově obecního úřadu. Ideální pro lyžaře, vodáky, cykloturisty, houbaře,…

Reklama – Google