SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ U PŘÍLEŽITOSTI ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY MILOŠI PASTEJŘÍKOVI | OBECNÍ ÚŘAD VELKÝ BOR

SLAVNOSTNÍ SETKÁNÍ U PŘÍLEŽITOSTI ODHALENÍ PAMĚTNÍ DESKY MILOŠI PASTEJŘÍKOVI

Obecní úřad

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
EPUSA - Elektronický portál územních samospráv
Elektronický portál územních samospráv
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu

Slavnostní setkání u příležitosti odhalení pamětní desky Miloši Pastejříkovi

V neděli 17.4.2016 proběhlo ve Velkém Boru slavnostní setkání u příležitosti odhalení pamětní desky k 110. výročí narození Miloše Pastejříka. Mimo domácích se slavnosti zúčastnili i členové Selské jízdy Jana Žižky z Trocnova ze Štěkně, zástupci města a členové SDH. O bezpečnost provozu se starali velkoborští hasiči, kteří mimo jiné nesli také vlajky.
Miloš Pastejřík se narodil 20.dubna 1906 ve Velkém Boru v č.p.32. Od roku 1925 byl učitelem ve Střelských Hošticích, Cehnicích, Malém Boru a Pačejově. Od roku 1928 působil ve Štěkni. Byl výborný učitel a vychovatel, působil jako předseda okresní učitelské jednoty ve Strakonicích, byl členem výboru Ústřední učitelské jednoty v Praze,členem hasičského sboru Štěkeň, od roku 1930 náčelníkem Sokola a od roku 1938 jeho starostou.
Za 2. sv.války byl členem organizace ÚVOD (ústřední vedení odboje domácího), která byla napojena na londýnskou vládu v emigraci. Spolu s dalšími odbojáři měli umístěnou vysílačku ve Štěkni v domě č.p. 67 a později v cihelně ve Vítkově.

25.února 1942 byl zatčen gestapem a odvezen do Klatov.

13. července 1943 byl po nelidském mučení popraven gilotinou v Berlíně-Plotzensee. Na stejném místě byl popraven také Julius Fučík.

20. října 1945 udělil prezident republiky Miloši Pastejříkovi ČESKOSLOVENSKÝ VÁLEČNÝ KŘÍŽ 1939 "in memoriam". Stejné ocenění obdrželi i Patton, Aisenhover, Montgomery, Stalin, Žukov a další lidé zvučných jmen.


Fotogalerie - klikněte zde...

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Velký Bor | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ