OBNOVENÝ MASOPUSTNÍ PRŮVOD VE VELKÉM BORU | OBECNÍ ÚŘAD VELKÝ BOR

OBNOVENÝ MASOPUSTNÍ PRŮVOD VE VELKÉM BORU

Obecní úřad

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
EPUSA - Elektronický portál územních samospráv
Elektronický portál územních samospráv
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu

Obnovený masopustní průvod ve Velkém Boru

Obnovený masopustní průvod


Obnovený masopustní průvod se ve Velkém Boru konal v sobotu 15.2.2014. Za krásného jarního počasí vyrazilo po vsi procesí nejrůznějších masek v čele s Laufrem. Do kroku hrála kapela, děti skotačily a masky tančily. Atmosféra dýchala masopustem – smích, tanec, zpěv.

Průvod vykročil v 10:00 hod. od domu starosty. Laufer zde žádal o svolení masopustní obchůzky. Starosta žádosti vyhověl a předal symbolický klíč k obci. Nic nebránilo tomu, aby se procesí vydalo na cestu.Celkem se sešlo 36 masek, což je na první ročník velice úctyhodné číslo. Maškary na sebe braly různé podoby – od zvířecích (kravičky, kuře, gorila) po profesní (holiči, prostitutka). Součástí průvodu byly samozřejmě i masky tradiční – laufer, ženich s nevěstou, cikánka, medvěd s medvědářem a kominík.Největší úspěch slavila dvojice holiček.

Žádný muž neušel jejich ostře nabroušené břitvě. Nabízely i nadstandardní služby v podobě holení nohou či pánského přirození. Velkého obdivu se dočkala i role prostitutky, která nabízela své služby levně a hlavně kvalitně.Průvod vtáhl do masopustního veselí nejen obyvatele Velkého Boru, nýbrž i projíždějící vozy. Ty si vzal do parády především mnich se svojí družinou.V každém stavení nevěsta se ženichem žádali o tanec. A bylo se opravdu na co koukat.Program doplňovala i náruživá gorila, savé miminko, bručící medvěd nebo smradlavá muchomůrka.

Nesmíme opomenout ani úžasné dětské masky. Mezi nimi dominovaly čarodějnice, strašidýlka, čertíci a vodníci. Ale nechyběli ani pirát, kašpárek, princezna, tygr, vězeň nebo kominík, který kontroloval stav komínů a černil obličeje pro štěstí. Děti se nejvíce vyřádily s příručními vozíky. Když je začaly bolet nožičky, tak bylo kam sednout. Mnoho z dětí i přesto došlo zdárně do cíle po svých.Celý masopustní průvod byl zakončen vyhlášením nejlepších masek a symbolickým zakopáním basy. A nebyla to obyčejná basa, byla to basa piv…

Obnovený masopustní průvod byl něčím výjimečným – překvapil, potěšil a pobavil. Velký dík patří skvělé partě lidí, kteří šli s kůží na trh a prodali vše, co mohli. Další dík patří úžasné pohostinnosti a vstřícnosti místních lidí. Velká omluva patří všem těm, na které jsme nevědomky zapomněli.
Další fotografie - fotogalerie - klikněte zde...

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Velký Bor | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ