DNE 29.12.2012 BYLA VE VELKÉM BORU SLAVNOSTNĚ ODHALENA PAMĚTNÍ DESKA SLAVNÉMU RODÁKOVI, VYNÁLEZCI V OBORU PALNÝCH ZBRANÍ, SILVESTRU KRNKOVI. | OBECNÍ ÚŘAD VELKÝ BOR

DNE 29.12.2012 BYLA VE VELKÉM BORU SLAVNOSTNĚ ODHALENA PAMĚTNÍ DESKA SLAVNÉMU RODÁKOVI, VYNÁLEZCI V OBORU PALNÝCH ZBRANÍ, SILVESTRU KRNKOVI.

Obecní úřad

Doporučujeme

Krajský úřad Plzeňského kraje
Krajský úřad Plzeňského kraje
EPUSA - Elektronický portál územních samospráv
Elektronický portál územních samospráv
Informační server ŠumavaNet.CZ - regionální informace
ŠumavaNet.CZ - informace o regionu

Dne 29.12.2012 byla ve Velkém Boru slavnostně odhalena pamětní deska slavnému rodákovi, vynálezci v oboru palných zbraní, Silvestru Krnkovi.

Dne 29.12.2012 byla ve Velkém Boru slavnostně odhalena pamětní deska slavnému rodákovi, vynálezci v oboru palných zbraní, Silvestru Krnkovi

Silvestr Krnka se narodil v naší obci dne 29.12.1825, jako nejmladší z jedenácti dětí rodičům Františkovi a Kateřině Krnkovým. Ve třinácti letech se mladý Silvestr dal do učení u známého mistra puškaře ve Vídni pana Novotného, z jehož živnosti později vznikla firma Springer. Po vyučení se stěhuje do Volyně,kde od roku 1848 krátce provozuje vlastní dílničku. V roce 1871 se stěhuje do vesnice Michle za Prahou, kde zakládá puškařskou dílnu, která se postupen času stává továrnou. Krnka zkonstruoval první moderní pušky zvané „zadovky“ a vynalezl tzv. rychliče střel.

Zajímavostí je, že vojenské úřady Rakouska, kterého byl občanem, jej v podstatě odmítaly a jejich názor se nezměnil ani po porážce u Hradce Králové roku 1886, kde se právě projevily nesmírné výhody pušky zadovky, která střílela až 8x rychleji, něž zbraně nabíjené zepředu, které byly používány v rakouské armádě. Přitom měl Krnka velký úspěch v Norsku, Švédsku, Rumunsku, Bulharsku, Rusku, Černé Hoře a dalších zemích. Silvestr Krnka byl po zásluze vyznamenán vysokými řády, jako například Zlatou medailí cara Alexandra II.Nikolajeviče, rytířským řádem svatého Stanislava, černohorským řádem Daniela nebo švédským řádem zlaté čestné medaile s korunou a řádovou stuhou.

Silvestr Krnka se svou manželkou Eliškou měli deset dětí, z toho 5 chlapců a 5děvčat, ale jen jednoho pokračovatele puškařské tradice, a to byl ing. Karel Krnka, který vyráběl například samonabíjecí vojenské pušky, samonabíjecí brovnice a samonabíjecí pistole vlastních konstrukcí. Silvestr Krnka zemřel 4.ledna 1903 v Praze, kde má na hřbitově Na Zelené lišce v Nuslích svoji hrobku.

Ještě koncem 19.stol. bylo psaní jmen poměrně variabilní a jedno jméno se mohlo psát různým způsobem, záleželo na věku, vzdělání a národnosti pisatele. Proto se můžeme setkat s uváděním jména Silvestr s „i“ nebo „y“ nebo také Silvester. Více podrobností o tomto Mistrovi naleznete na stránkách www.krnka.cz.

Prohlédněte si obrazové zpravodajství ve fotogalerii ...

Prohlášení o přístupnosti | Obsah stránek spravuje: Obecní úřad Velký Bor | Webdesign & hosting : ŠumavaNet.CZ