Stanislav Sneedorf byl oceněn medailí za opravu křížů v šumavské a volarské krajině.
Muž, který si raději říká Stan je ve Volarech pod touto přezdívkou znám a jde o velmi populárního muže. Stanislav Sneedorf, krom jeho největšího koníčka oprav křížů a křížů a boží muka ve volné šumavské, ale i volarské přírodě rád fotí a vytváří nádherné videoreportáže nejen ze své práce.
Za dílo, které vykonává a jde o opravu či restaurování křížů, křížků a božích muk. K dnešnímu dni jde již padesát které opravil, či restauroval, a to vše bez finanční pomoci a tak vše šlo za ním.
Pondělí 3. srpna se pro něho stalo významným dnem. Byl za své neocenitelné dílo odměněn v katedrále kostela svatého Mikuláše v Českých Budějovicích, kde převzal medaili sv. Auraciána z rukou Mons Vlastimila Kročila biskupa českobudějovické diecéze. Tuto medaili mohou získat jen lidé, kteří se starají o šíření křesťanských hodnot a přispívají tak k rozvoji českobudějovické diecéze a jejího života.
Stanislav Sneedorf nepředstíral žádné dojetí ani po dvou dnech, kdy jsem ho navštívil a z celé slavnostní celé slavnostní liturgie byl velmi dojat. Bylo to nádherné a mezi oceněnými jsem nebyl sám, já si toho ocenění moc vážím a jak mně znáš padesátkou to nekončí. Již nyní opravuji kříž na hřbitově v Pěkný, jde o první zakázku, kterou jsem dostal. Požádala mně obec Nová Pec a jde o velký kříž na zdejším hřbitově, který je krásně opraven a upraven. A další bude na Jarním honu nedaleko obce Hliniště, zde se ještě rozhoduji, zda dřív nepřijde nádherně zasazený kříž do krajiny na Chaloupkách u Bučiny.
Já jsem Stanislava Sneedorfa navštívil i na hřbitově v Pěkný a jde opravdu o ojedinělou a fascinující práci. Většinou pracuje sám, ale někdy mu pomohou kamarádi. V pěkný jde o hlavní kříž na hřbitově u kostela svaté Anny.
Svatý Auracián byl podle legendy římský voják žijící ve 2. až 3. století, sťatý pro svoji křesťanskou víru. Svatý Auracián je patronem Českých Budějovic a českobudějovické diecéze. Původně byl pohřben v tzv. Kalixtových katakombách v Římě, nejde však o katakomby dnes takto označované. Roku 1643 daroval papež Urban VIII. jeho ostatky provinciálu řádu kapucínů v Čechách a na Moravě Ludvíku z Rosenheimu s tím, že nesmí být rozděleny. Následujícího roku byly tedy přepraveny z Říma do Čech a jsou uloženy v kapucínském klášteře sv. Anny. Roku 1670, dne 4. srpna pak byly ostatky přeneseny do kostela sv. Mikuláše, nejvýznamnějšího kostela Českých Budějovic, od roku 1785 katedrální chrám (zřízeno českobudějovické biskupství) a darovány městu. Zde má tento světec v závěru severní lodi svoji kapli. Kaple je vyzdobena oltářem sv. Anny od sochaře Leopolda Hueberta z roku 1771. V kostele se též nachází pamětní destička, upomínající na přenesení ostatků tohoto světce. Je napsána v latinském jazyce a umístěna pod kazatelnou na rozhraní hlavní lodi a presbytáře. Každoročně se v českobudějovickém chrámu světí Auraciánův svátek 3. srpna.
Ladislav Beran, Volary