ŠPIČÁK NA ŠUMAVĚ : HISTORIE, SOUČASNOST

Cesta: Titulní stránka > Historie, současnost

Historie, současnost

Klidné rekreační a horské turistické středisko Špičák se nachází 4 km od Železné Rudy v sedle mezi horami Špičák (1202 m.n.m.) a Pancíř (1241 m.n.m.). Špičákem prochází hlavní evropské rozvodí mezi Černým a Severním mořem.

Historie, památky

První kdo správně vytušil turistické a rekreační možnosti tohoto území byl pan Prokop - původně kupec z Volyně u Strakonic, který zde působil po dobu výstavby tunelu pod Špičákem jako kantýnský a po skončení stavby zde zůstal a poskytoval pohostinské služby prvním turistickým zvědavcům z Plzně a Prahy, kteří sem začali železnicí přijíždět. Jedním z prvních návštěvníků byl Jan Neruda. Pobýval zde v létě 1881. Patrně právě zde vznikla jeho Romance o Černém jezeře. Bodrého hostinského i Šumavu velmi oblíbil a zval ho "otcem Prokopem". Zavítal sem i Jaroslav Vrchlický a Eliška Krásnohorská i další. Zajímavým detailem je i to, že zpráva o požáru Národního divadla zastihla Jana Nerudu právě v penzionátu pana Prokopa na Špičáku. V roce 1882 je z bývalé kantýny a ubytovny dělníků oficiálně založen Hotel Prokop. V jeho sousedství byl v roce 1890 postaven pražským architektem Rixim hotel Rixi, orientovaný spíše na německou klientelu.
Historicky se jednalo o právně samostatné pohraniční území při česko-bavorské hranici mezi Nýrskem a Vimperkem.
Muzeum motocyklů v Železné Rudě se nachází v budově bývalého loveckého zámečku, mimo motocyklů vystavuje i historické automobily a jízdní kola.
Výstava skla, hamernictví, měšťanský interiér, historie rodu Abele.
Mezi zastávkou Brčálník a stanicí Špičák prochází železniční trať pod Špičáckým sedlem tunelem dlouhým 1 747 metrů.
Zámeček je nejstarší zachovalou budovou v Železné Rudě. V současné době je opět opraven a je v něm umístěna expozice historických motocyklů.

Historické fotografie

Současnost

Špičák je přitažlivý pro celoroční sportovní vyžití, letní i zimní turistiku a cykloturistiku i rodinnou rekreaci. Na svazích Špičáku funguje rozlehlý lyžařský a sportovní areál, který nabízí moderní bikemapark a řadu různorodých sjezdových tratí jak pro začátečníky, tak pro pokročilé lyžaře. Kvalitní lyžování nabízí i hora Pancíř, na kterou vede sedačková lanovka s přestupní stanicí na Hofmankách. Pro lyžaře jsou k dispozici i udržované trasy běžeckých stop. Na Špičáku funguje sportovní hala , tenisové kurty, cvičná horolezecká stěna, půjčovny sportovních potřeb, ...

Pověst o kapličce vypráví, že když Pán Ježiš chodil po světě, zavítal i na Šumavu a na této skalce si odpočinul.

Současné fotografie

Možnost hodnotit fotografie a odesílat elektronické pohlednice
Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ