ŠPIČÁK NA ŠUMAVĚ : ŽELEZNORUDSKÝ ZÁMEČEK - VÝSTAVA OBŘÍCH LOUTEK

Železnorudský zámeček - výstava obřích loutek

Obří loutky, které hrály na scéně plzeňského Divadla Alfa jsou od roku 2005 vystavovány v nově otevřené expozici v historickém barokním zámečku v Železné Rudě. V prostorné místnosti pravého křídla se mohou návštěvníci obdivovat až dva metry velkému mroži, vysokým manekýnům, čertům, ježibabám, kašpárkům, roztodivným zvířátkům, hadům, maňáskům a spoustě originálních pohádkových postav.  

“Jedná se o kolekci asi stovky loutek, kterou budeme čas od času obměňovat a doplňovat. Podobná výstava, kterou jsme letos také otevřeli ve Francii a v Německu, se setkala s nebývalým ohlasem,” informoval ředitel divadla a hudební skladatel Jiří Koptík s tím, že v Železné Rudě bylo otevření spojeno s uvedením inscenace Don Juan.
Loutky zhotovili v dílnách divadla podle návrhů výtvarníků Ireny Marečkové z Prahy, Ivana Nesvedy, Dany Raunerové z Plzně a dalších. Divadlo Alfa, pokračovatel Divadla dětí založeném v polovině šedesátých let v Plzni, navázalo na slavnou loutkařskou tradici Federálních osad a loutkového divadla prof. Skupy, representovaných např. lidovým loutkářem Karlem Novákem, “otcem ”  Spejbla a Hurvínka.

“Naše divadlo dnes disponuje souborem tří set loutek a v zámečku jsou k vidění např. loutky z her O chlapci, který lidem vrátil slunce, Baron Prášil, Když se čerti rojili, Posvícení v Hudlicích a dalších,” dodal Koptík, jehož soubor, který každoročně hraje i v Klatovech, Sušici a Horažďovicích, preferuje v posledních šesti létech komediální pojetí divadla, kde vévodí loutka, jako neobyčejně lákavý jevištní fenomén.

V září 2005 odjíždí Divadlo Alfa v pořadí již na třetí měsíční turné do Japonska, kde sehraje nejúspěšnější hry ze svého bohatého repertoáru a bude vystavovat na dvě stovky loutek.

Text a foto : PhDr. Karel Havlík, www.sumavanet.cz/cpp


Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ