ŠPIČÁK NA ŠUMAVĚ : VODNÍ NÁDRŽ FRAUENAU

Vodní nádrž Frauenau

Trinkwassertalsperre Frauenau je přehradní nádrž na pitnou vodu nedaleko obce Frauenau. Z hráze je nádherný výhled na Malý Roklan (Velký Roklan je v zákrytu). Celou přehradu je možné obejít či objet na kole (6,5 km).

Přehrada byla vybudována v letech 1974 – 84. Přehrazením řeky Kleiner Regen a potoka Hirschbach vzniklo jezero o objemu téměř 22 mil. m³. Přehradní hráz ze sypaného kamene je vysoká více než 80 m.

Po srovnání – vodní nádrž Nýrsko má výšku hráze poloviční – 36,2 m, objem ale podobný: 20,75 mil. m³.

Přes 85 m vysokou čerpací věž je voda přiváděna potrubím do úpravny pitné vody. Přehrada i plní funkci ochrany před povodněmi.

Součástí hráze přehrady je malá vodní elektrárna. Dvě Francisovy turbíny mají celkový výkon 617 kW. Pro srovnání – vodní elektrárna Lipno má výkon 120 MW, tj. téměř 200 krát větší.

Vodní zdroj je chráněn, je zakázáno vstupovat na břehy, lovit ryby.

Jak se tam dostaneme:

Při cestě autem je možno odbočit před městečkem Frauenau a zaparkovat na parkovišti nedaleko přehradní hráze. Na hráz nutné po lesní cestě v poměrně dost strmém stoupání vystoupat. Varianty 0,7 km nebo 1 km.

Cyklisté, rodiče s kočárky či méně výkonní senioři se mohou k hrázi dostat po pohodlné asfaltce – 1,5 km.

Zdatní cykloturisté zvládnou i cestu z Prášil nebo Železné Rudy. Cesta z Prášil přes Gsenget a Buchenau a zpět měří cca 30 km.


Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ