Knížecí stolec je hora na hranici Šumavy a Boleticka.

Tyčí se vy výši 1237 metrů n. mořem a je to jedno z magických míst Prachaticka. Desátý říjnový den, bylo zataženo, mlha na chvíli se vyjasnilo a tak procházka na vrchol byla velmi zajímavá. Začíná se v u Uhlíkovské Schwanznberské hájenky a jde se vojenským prostorem Boletice. Vstup je jen o sobotách, nedělích a státních svátcích.

Čeká na vás 14. km dlouhý okruh po modré turistické značce. Sedm kilometrů na vrchol a stejná vzdálenost z vrcholu přes skalky zpět. Jde se po asfaltce až pod vrchol, po té lesním úvozem a opět na asfalt. Zajímavý výhled v sobotu zrovna nebyl, ale v jednu chvíli vítr rozehnal mlhavý opar a bylo vidět od Magdaleny, nad Blažejovice, k Špičáku a sousední Lysou.

Knížecí Stolec místo, kde se prý scházeli tři knížata z Čech, Bavorska a Rakouska, aby zde projednávali nejen politickou situaci v zemích svých, ale i normálních problémech doby. Zda je to pravda, nebo jen pověra je na vás a historicích, ale jedno je jisté. Samotný vrch tyčí se nad Zbytinami, svatou Magdalenou či vedle masivu Trojmezné má velkou sílu.

Po druhé světové válce zde byl vybudován vojenský výcvikový prostor v roce 1947 a ten je zde dodnes. Cvičila zde zejména Československá lidová armáda a od roku 1989 armáda České republiky. Cvičili zde rovněž armády Varšavské smlouvy a víc jak 40 let byly Boletice pevným místem armády Svazu Sovětských socialistických republik na Šumavě. Nyní zde cvičí armády NATO.

Turistika je zde od roku 2011. Značeno je sedm tras pro pěší a čtyři pro cyklisty. Vstup je povolen výhradně na turisticky značené trasy. Buďme rádi i za to, neboť až do roku 2011 byl tento prostor zapovězen. V tomto roce se otevřel turistům a od roku 2012 lze vystoupat i na osm metrů zastřešenou vyhlídku, která nabízí velmi zajímavé kruhové panorama od Šumavy k Lipensku a Blanskému lesu s její nejvyšší horou Kletí a za dobrého počasí lze spatřit i Alpy i šumavské rozhledny na Boubíně a Libínském sedle.

Tak kdo má chuť a neví co se současnými domácími problémy v těžké době, výlet sem plně doporučuji.

Ber.

Reklama – Google

Reklama

Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Stavební, zemní a zámečnické práce. Výroba a prodej betonu. Zpracování cenových nabídek
Penzion v klidné vilkové čtvrti. Ubytování se stravou v apartmánových bytech. Restaurace, bar, skákací hrad. (*I)

Reklama – Google