17. července 2024 proběhla na Bučině tiskovka Správy NP Šumava a Bavorský les ke společnému monitoringu tetřeva hlušce po obou stranách Šumavy. Přítomní zástupci médií byli seznámeni s výsledky 3 monitoringů, které proběhly v letech 2009-2011, 2016-2017 a 2022-2023.
V úvodu tiskovky promluvili ředitel NP Šumava Pavel Hubený a ředitelka NP Bavorský les Ursula Schuster.
Způsob monitoringu a jeho vyhodnocení podrobně prezentoval zástupce ředitelky NP Bavorský les Jörg Müller, který vedl výzkumný tým. Týmovým vedoucím za NP Šumava byl vedoucí oddělení monitoringu lesa Jaroslav Červenka. Od dřívějšího sledování na tetřevích tokaništích bylo upuštěno a monitoring se provádí sběrem trusu v zimě na sněhu. Na jeho sběru se podílelo kromě zaměstnanců také zhruba 60 dobrovolníků, převážně z NP Bavorský les. Trus se předává k analýze do laboratoře, kde se zjistí genetický původ, takže se dá rozlišit, zda se jedná o slepici či kohouta a také o téhož nebo jiného jedince. Tím se dá odhadnout, kolik různých jedinců lze ve vzorcích očekávat. Aby se dosáhlo co nejpřesnějšího výsledku, provádí se vyhodnocení několika metodami. Porovnáním třech zmíněných monitoringů v časovém rozmezí od roku 2009 až 2023 byl zaznamenán nárůst tetřeví populace zhruba z 550 na 860 kusů, což potvrzuje, že byla překročena kritická hranice jejího přežití.
Zvyšující stav tetřeví populace vysvětluje ředitel NP Šumava především snížením rušení jak lesnickou činností, tak i návštěvností hlavně v jádrových územích, kde se tetřev vyskytuje. Několik měsíců bude ještě trvat, než budou zpracovány konečné výsledky. Veřejnost pak s nimi bude seznámena na webových stránkách obou NP. Další společný monitoring má proběhnout nepozději do roku 2030.
Text a foto: František Janout, SumavaNet.CZ