Nad bývalou vesnicí Horní Světlé Hory se táhne zalesněný hřeben nazývaný Homole. Je zde skalní útvar, na kterém se nacházejí dva masivní a v dávných (zřejmě předkeltských) dobách uměle postavené kameny. Jejich německý název zní Heidensteine nebo též Heidenmicheln – pohanští obři. Východní z nich byl v minulosti několikrát povalen a jako ležící též popsán v knize Tajemná místa Pošumaví. V roce 2003 byl příznivci megalitů opět postaven přibližně do původní polohy.

Návštěvníci tohoto místa mohou spatřit dvojici menhirů, která přivedla kdysi českokrumlovského badatele Schefczika k názoru, že jde o vizíry ke sledování data letního slunovratu dle východu Slunce. Ten se měl na místním horizontu odehrávat v azimutu 53°. Kamenům se někdy proto také říká Sonnwendsteine, česky slunovratové kameny. Oba kameny jsou aktility, tj. vyzařují energii kamene.

Je pravděpodobné, že jižně pod kameny stál menší vizír, bez kterého by určení přesného směru východu slunce nebylo možné. Je již však rozbit.

Severně od skály je v kameni vodní mísa.

Jak se tam dostaneme:

Cesta ze Strážného je dlouhá cca. 6 km.


Mapa
(c) Text: ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Country saloon Beňovy
Country saloon Beňovy
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Penzion U Pstruha, Modrava
Investorská a inženýrská činnost ve stavebnictví. Výstavba bytových domů a garáží včetně infrastruktury a následný prodej.
Apartmán se samostatným vchodem, nádherný výhled na Šumavu. 10km od Klatov. Bazén, zahrada, gril, pískoviště.

Reklama – Google