O předposledním červencovém víkendu nabídl hrad Kašperk a jeho nádvoří dva dny středověku.

Oživlé nádvoří – to byl program plný zajímavostí středověkého života na hradě. Hrad Kašperk, který známe z pohádek i filmů, třeba  i z pohádkyJiřího Stracha  Anděl Páně.

Nádvoří na dva dny obsadili hradní umělci, dvořané a nechybělo panstvo, které se o hrad staralo. Bojovalo se kuší i lukem, kordy, meči, šavlemi i dýkami a to nejen na obranu hradu, ale tyto sečné zbraně sloužily i k soubojům o dámu vyvolenou i urozenou. Razily se mince, nechyběli kejklíři i polykač ohně. Všechny pobavili hudci - středověká hudba od skupiny Elthin, ukázky historického šermu připravila skupina Gladius, skvěle všechny bavil kejklíř Hubert s jeho kolegyní. Hrály se hazardní hry oné doby, jako vrhcáby, „Tjost“ – to byly souboje se speciálními dřevci. Rýžovalo se zlato, neb to v těchto i pozdějších dobách lákalo do Kašperských Hor mnoho zlatokopů.

Nechyběly komentované prohlídky hradu. Byl to nádherný den, který líbil malým a velkým, vždyť zažít středověk na opravdovém hradě se jen tak nepodaří.

Poděkování patří panu kastelánovi, umělcům, průvodcům a vám všem co jste na hrad zavítali.

Na dotazy:pro ŠumavaNet nám pan kastelán Václav Kůs odpověděl. (tučné jsou odpovědi pana kastelána.)

Jak hodnotíte dnešní den?

Je to vydařené, lidí přišlo hodně a já jsem spokojen. Dnes je ideální počasí, možná nějaký ten stupeň navíc by neškodil, ale hlavně neprší. Jak vidíte, umělci jsou výborní. Já doporučuji polykače ohně a jeho skvělou show, ale celkově od všech vystupujících je to moc pěkné a díky jim za to, jak pomáhají prezentovat hrad.

Jaká je dosavadní návštěva hradu po vynucené pandemií způsobené pauze?

No tak my máme tak trochu výhodu v tom, že naše klientela je většinou domácí. K nám cizinci moc nezajíždějí i když bychom je rádi přivítali. K nám jezdí zejména rodiny s dětmi a každý chce vidět anděla Páně Petronela, nebo pána hradu s nevěstou. My jim dnes nabízíme bohatý program Oživlého nádvoří a ponořili jsme je do středověku. Jak vidíte lidí je zde hodně a ta návštěva je asi bude srovnatelná s loňským rokem.

Na co byste ještě pozval veřejnost?

Tak akce budou pokračovat dál a já zvu návštěvníky na Shakespearovu hru Macbeth, na to se tady již nyní všichni těšíme. Bude to 3. srpna od 21.30, ale začínáme již ve 21.00, abychom vše stihli, budou i noční prohlídky a skončíme výpravou 2020. Jejich obsah ale neprozradím a kdo chce vidět i vědět o hradě víc, tak jste srdečně zváni.

Ladislav Beran z nádvoří hradu Kašperk pro ŠumavaNet.CZ

Reklama – Google

Reklama

AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Ekonomický software Altus Vario pro živnostníky, obchodníky, malé i střední firmy a organizace.
Klidné a romantické místo v historickém centru města nedaleko náměstí, restaurace s terasou, wifi internet.

Reklama – Google