Ve Volarech 11. 11. v 11.00 hodin byl odhalen pomník obětem zla a násilí.

Pomník nahrazuje původní pomník, který nedaleko od tohoto místa stál ještě v polovině minulého století. Odhalení pomníku se uskutečnilo v den Válečných veteránů, v den kdy ve vlakovém voze nedaleko Francouzského města Compiegne bylo podepsáno příměří mezi státy Dohody a Německem, jimž byly na západní frontě ukončeny boje I světové války.

Volarský pomník, vytvořil sochař Václav Fiala rodák z Klatov. Žulový pomník ve Volarech má připomínat oběti válek, který do svého díla zakomponoval i to, že Volary jsou město na středověké Zlaté stezce a propojují pomyslnou spojnicí historii na české a německé hranici. Hranice mezi. Pomník je pomyslnou spojnicí české a německé historie Volar.

V úvodním projevu starosty města Volary Víta Pavlíka zaznělo. Volarský pomník, který byl ve Volarech odhalen není jen vzpomínkou na ty, co padli ve válkách, či ty kteří byli během staletí při mnohých šarvátkách zavražděni, ale je věnován i těm kteří se zlu dokázali postavit. Važme si toho, že je mír, že můžeme klidně tvořit pracovat a žít.

Odhalení pomníku byli přítomni senátor Parlamentu ČR Tomáš Jirsa, zástupce Okresního úřadu Freyung – Grafenau pan Sebastian Gruber, který při odhalení pomníku zvýraznil pomyslnou historickou spojnici německé a české historie. V závěru promluvil autor pomníku pan Václav Fiala, který dodal, že v kameni našel prasklinu po vstřelu, která zde zůstala a tak padla společná myšlenka vložit do něj vzkaz. To se stalo skutečností a společně s Vítem Pavlíkem do tohoto místa vsadili schránku, která bude jednou v budoucnosti otevřena. Po slavnostních proslovech odhalili pomník Vít Pavlík, Tomáš Jirsa a Sebastian Bruner. Farář římskokatolické církve Volary Karel Falář nejdříve krátkou motlitbou a po té vysvěcením celý slavnostní akt ukončil.

Ladislav Beran.

Reklama – Google

Reklama

Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Úklidové služby na Šumavě. Kvilda, Modrava, Borová Lada a okolí.
Apartmány v bezprostřední blízkosti lyžařského vleku a na křižovatce cyklotras. Parkování u domu.

Reklama – Google