I dnes mají věžní hodiny svůj význam: ukazují přesný čas, rytmizují svým odbíjením den a dokreslují krásu dominantních staveb obcí.

V příštím roce oslaví Dešenice 750 let od první zmínky. Je to úctyhodný počet let a stojí za to si je připomenout nejrůznějšími oslavami. Je to však i příležitost zanechat v obci něco trvalého, co bude rok výročí připomínat i v dalších letech. Nabízí se obnovení věžních hodin na dešenické tvrzi, které, jak dokazuje dobová fotografie, tam v minulosti byly a odbíjely minoucí čas. Původní hodinový stroj se zachoval včetně cimbálu dodnes a je také vystaven v muzeu šumavského pivovarnictví.

Dnes ho však už použít nelze, v současnosti jsou věžní hodinové stroje na elektrický pohon a jejich životnost je až 150 let. K hodinám náleží i ciferník, který by měl být ve tvaru čtverce, černé barvy s pozlacenými římskými číslicemi a ručičkami.

Částka na pořízení hodinového stroje a ciferníku představuje 230 tis. Kč.
Zastupitelé na prosincovém jednání schválili uspořádání veřejné sbírky, k níž bude veden transparentní účet, dostupný na webových stránkách obce, a to proto aby podíl veřejnosti na pořízení hodin byl co možná nejširší. Ve věži pak bude trvale instalována tabulka se jmény dárců.

Číslo transparentního účtu je: 4692179379/0800
Transparentní účet - klikněte zde…


-ls-

Foto archivReklama – Google

Reklama

Rekreační středisko Rybník, Český les
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Daňové a finanční poradenství
Dva apartmány s vlastním vchodem v centru horského střediska. Zahradní domek pro úschovu lyží a horských kol.

Reklama – Google