Destinační spolek Železnorudsko organizuje ve spolupráci s občanským sdružením Otevřená Šumava již 11. ročník výstupu k Juránkově chatě. Součástí výstupu je tradiční setkání českých a německých turistů na místě Juránkovy chaty. Zahájení celé akce je v sobotu 12. září od 11.00 hod u Juránkovy chaty. Sraz účastníků této akce je u bývalé Celnice v Alžbětíně a v 9.00 hod vyrazí společně na Svaroh. Dále je možný přístup po nejbližší možné spojnici od státní hranice k Juránkově chatě a zpět (z německé strany je to trasa Scheiben – Juránkova chata.)
„Destinační spolek Železnorudska získal Rozhodnutí od Správy Národního parku Šumava ke vstupu pouze po naučné stezce „Sklářská“ vedoucí údolím Svarožné ke státní hranici a dále k Juránkově chatě a k uspořádání setkání na vrcholu Svarohu u bývalé Juránkovy chaty“ sděluje úvodem Ing. Michal Šnebergr za organizátory akce.
„Letošní setkání je trochu jiné s ohledem na současnou korona-virovou pandemii a nutnost dodržování nařízení platných v sousedním Bavorsku. Na druhou stranu jde o jednu z mála akcí na česko – bavorské hranici v tomto roce. Našimi partnery, tak jak v minulých letech, jsou naši sousedé z Lohbergu a Lamu. Turistický pochod a setkání je již tradičním zážitkem pro opravdové šumavské patrioty, obdivovatele Šumavy, setkáním lyžařů a společným setkáním se sousedy z Bavor. “ říká závěrem Ing.Tomáš Horek, předseda Destinačního spolku Železnorudska.
Juránkova chata byla v postavena roku 1922, později zvětšena. Dnes z ní zbyly ruiny. Ležela v nadmořské výšce 1330 m a byla tak nejvýše položenou horskou chatou v zemi. Byla přístupná po tzv. Arnově stezce vedoucí z Rozvodí mezi horou Špičák a Jezerní stěnou a nacházela se na důležité křižovatce turistických tras. V okolí se na svahu dokonce konaly lyžařské závody – 1. velká sjezdová cena Šumavy (1935). Tato oblast je dnes chráněna, buď jako přírodní památka, národní přírodní rezervace nebo dokonce jako „zvláště chráněná část přírody“, což je kategorie, kterou Zákon o ochraně přírody a krajiny vůbec nezná. Celá oblast je tak pro turisty uzavřena, zatímco z bavorské strany sem vedou značené turistické stezky, přičemž z německé strany je tato lokalita chráněna v podobném režimu jako česká.
Příchozí na toto setkání si prohlédnou český i bavorský vrchol Svarohu, pamětní desku propagátora lyžování Arniho Juránka a i trůn Krále zmizelé Šumavy, pana Emila Kinzla, na jehož poselství a proslov se všichni těší.
Organizátoři setkání upozorňují a zároveň vyzývají k dodržování stanovených podmínek Chráněné krajinné oblasti Šumavy. Správa Národního parku Šumava dala souhlas pouze s cestou přes Přírodní památku Královský hvozd pro trasu 1,5 km při toku Svarožné a souhlas ke vstupu do ochranného pásma PP Královský hvozd v délce 15 m na českém území vrcholu Svarohu a k ruinám bývalé Juránkovy chaty. Není možné vstupovat do Národní přírodní rezervace a jiných částí, tedy ani na hraniční chodník. Povolení dále stanovuje to, aby pohyb osob byl organizován ve skupině. V neposlední řadě pořadatelé setkání upozorňují na dodržování aktuálních opatření a používání ochranných roušek na bavorském území.