MOKROSUKY A OKOLÍ : VOJTA, VÁCLAV

Czech • Deutsch • English
 Znak obce Mokrosuky

Vojta, Václav

Nejznámějším rodákem z Mokrosuk u Sušice je prof. MUDr. Václav Vojta (1917 - 2000), dětský neurolog, který se výrazně zasloužil o rozšíření znalostí v oboru dětské neurologie a kineziologie.

Je autorem metody reflexní lokomoce (zvaná Vojtova metoda), která se používá především k léčbě dětí s dětskou mozkovou obrnou.

Po promoci na lékařské fakultě v roce 1948 nastoupil Václav Vojta jako asistent na neurologickou kliniku prof. Hennera. V roce 1956 byl jmenován do vedení dětského neurologického oddělení 4. neurologické klinice LF UK v Praze. V letech 1961 až 1968 pracoval ordinář pro dětskou neurologii na Fakultní poliklinice na Karlově náměstí, kde vedl semináře vývojové kineziologie u hybně postižených kojenců, dětí a mladistvých.

V roce 1968 emigroval do Německa, kde pracoval jako vědecký pracovník Ortopedické kliniky v Kolíně nad Rýnem. Od roku 1975 odešel do Dětského centra v Mnichově, kde působil i po roce 1995, kdy oficiálně ukončil lékařskou činnost.

Během svého života publikoval více než 100 vědeckých prací. Jeho kniha „Mozkové hybné poruchy v kojeneckém věku“ byla přeložena do mnoha jazyků.

Dílo prof. Dr. V. Vojty bylo oceněno mnoha cenami a akademickými tituly. Například v Japonsku byl oceněn mnoha vyznamenáními i akademickým titulem profesor.

Ceny a vyznamenání:

1974 Cena Heinrich-Heine, nejvyšší vyznamenání Německé ortopedické společnosti
1980 Medaile "Miteinander wachsen" od Aktion Sonnenchein
1984 Bundesverdienstkreutz am Band
1985 Cena Ernst v. Bergmann od Spolkové lékařské komory
1986 Jmenování Profesor honoris causa na katolické Univerzitě v Soulu Katolického centra, Jižní Korea
1992 Medaile Meinhard v. Pfaundler Německého svazu dětských lékařů
1992 Jmenování docentem na Univerzitě Karlově v Praze
1998 UK v Praze rehabilituje prof. Vojtu. Z politických důvodů mu bylo v roce 1968 odňato místo ordináře jako dětského neurologa. 1996 byl jmenován profesorem a byl přijat do učitelského sboru.
1999 Zapůjčení Theodor Hellgrügge Award od mezinárodní Aktion Sonnenschein za jeho vynikající zásluhy a prosazování a další vývoj vývojové rehabilitace

Od roku 1998 pracuje Mezinárodní Vojtova společnost se sídlem v Mnichově, která organizuje kurzy Vojtovy metody např. v Nizozemí, Francii, Norsku, Švédsku, Španělsku, Itálii, Rakousku, Rumunsku, Česku, Slovensku, Polsku, Argentině, Chile, Mexiku, Venezuele, Koreji, Japonsku a Indii.

V Česku působí Československá rehabilitační společnost Dr. Vojty

 


Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Mokrosuky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ