MOKROSUKY A OKOLÍ : ŠVÉDSKÉ HROBY

Czech • Deutsch • English
 Znak obce Mokrosuky

Švédské hroby

Výklenková kaplička obehnaná nízkou zídkou při cestě z Palvinova (Hartmanice) na Mouřenec (Annín) je vzpomínkou na boje rakouských a švédských vojsk během Třicetileté války.

Švédští žoldnéři (kolem roku 1632) kráčeli Šumavou a drancovali vesnice. Vyplenili i nedaleký hartmanický kostel.

Podle legendy se v údolí mezi Mouřencem a Palvinovem střetla v krvavém boji císařská katolická (rakouská) a protestantská (švédská) vojska. Katolíci mohli být pohřbeni u kostela na Mouřenci, švédští protestanti byli pohřbeni ve společném hrobě necelý kilometr od kostela.

Kolik švédských vojáků je zde uloženo k věčnému spánku není známo. Mohlo jít o vojáky jednoho z ozbrojených oddílů krále Gustava Adolfa, který pronásledoval habsburského vojevůdce Tillyho do Bavorska.

Údajně poté, co byl hřbitůvek během josefínských reforem zrušen, ostatky vojáků byly uloženy v mouřenecké kostnici, a tak kosti dříve protivníků odpočívají na stejném místě.

Jak se tam dostaneme:

Kaplička stojí při cestě z Palvinova u Hartmantic na Mouřenec a Annín. Zaparkovat se dá na okraji Palvinova. Putujeme po horském hřebeni s překrásným výhledem do zmíněného údolí a na panorama hraničních hor. 

Jiná legenda:

K místu se vztahuje i další legenda: Zdeněk Krajdl nám pomocí Facebooku sdělil: V bývalé škole na Mouřenci visel v dobách, kdy to byla Turistická základna Krajského domu pionýrů a mládeže v Plzni, v jídelně jiný příběh, vázající se k tomuto tajemnému místu, kterému se říkalo „U zmrzlíků“…

Učitel z mouřenecké školy nechal jednoho zimního dne po škole dva sourozence z Palvínova, kteří do této školy docházeli. Děti pustil domů téměř za soumraku. Děti šly domů a když byly v tomto místě, strhla se sněhová bouře a obě děti zde umrzly. Učitel se pak oběsil na půdě školy a na památku dětí zde byla postavena kaplička. 


Mapa
Vyhlídkové místo u kamenného kříže. Na louce při cestě z Palvínova do Annína.
Vyhlídkové místo u kamenného kříže. Na louce při cestě z Palvínova do Annína.
Model části pěšího a střeleckého útvaru z třicetileté války vystavený v Armádním muzeu ve Stockholmu.
Model části pěšího a střeleckého útvaru z třicetileté války vystavený v Armádním muzeu ve Stockholmu.
(c) Text: ŠumavaNet.CZ

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Mokrosuky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ