MOKROSUKY A OKOLÍ : ZÁMEK NEMILKOV

Czech • Deutsch • English
 Znak obce Mokrosuky

Zámek Nemilkov

Necelé tři kilometry od Velhartic, na polovině cesty mezi Sušicí a městem Klatovy, stojí pozapomenutá kulturní památka, zámek Nemilkov s poplužním dvorem. Noví majitelé se snaží ji „vymazat“ ze Seznamu ohrožených nemovitých památek. Zámecký areál je celoročně přístupný.

Historie

Původní tvrz ze 14. století byla ve století šestnáctém přestavena na renesanční zámek Janem Bohuchvalem z Hrádku. V 18. století byl zámek upraven v duchu barokním a poslední přístavby jsou z dob klasicismu.

Na zámku Nemilkov se nachází mnoho zákoutí, kde se sbíhají stavební slohy dlouhých staletí. Jsou zde tajné vchody, záhadná schodiště, dvojité stropy a tajemné prostory sklepního labyrintu.

Posledními předválečnými vlastníky byli Schreinerovi, kteří zámek obývali až do odsunu německého obyvatelstva v roce 1945. Poslední ze Schreinerů, pan Georg, miloval historii a umění. Za svého působení restauroval historické části zámku, ale i dle svého vkusu, je přikrášloval a upravoval. Dodneška jeho po historizující úpravy vedou k diskusím odbornou veřejnost. Co je opravdu původní, a co je dílo pana Georga Schreinera? To můžete zjistit při prohlídce zámku.

Po roce 1945 se zámek s hospodářským dvorem dostal do rukou státu, respektive místního jednotného zemědělského družstva. Celý areál zpustnul. Nyní můžete být svědky jeho znovuzrození.

Současnost 

Rodina Kaplanova celý areál s přilehlými pozemky, vše v havarijním stavu, koupila v roce 2016. Ihned započali s její záchranou a jakmile to šlo, ji zpřístupnili veřejnosti.

Zámecký areál je celoročně přístupný.

Komentované prohlídky s majiteli probíhají vždy v celou hodinu.

Již nyní zámecký areál nabízí využití pro rodinné i společenské akce, kulturu, zábavu i sport. 

Více informací o zámku a možnostech prohlídek naleznete na www.zamek-nemilkov.com  .

Aktuální stav oprav můžete sledovat i na Facebook stránce zámku i Instagramu


Mapa

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Mokrosuky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ