Literární večera pokračovaly ve Volarské knihovně dalším povídáním.

Tentokrát do Volar přijel velikán české literatury Karel Čapek. A přijel stylově po železnici tedy vlakem, ve kterém celý svůj krátký pracovní život strávil. Po železnici dovezl povídání o cestě Karla Čapka do Volar Hasan Zahirovič, který se o historii této velké osobnosti hodně zajímá.

Hasan Zahirovič se specializuje na Karla Čapka velmi dlouho, byť je občan Bosny a Hercegoviny v České republice žije od roku 2006 a Karel Čapek s jeho osudem ho velmi zajímá.

Ve Volarech se povídalo o jeho návštěvě a cestování po Šumavě a zastávce ve městě spojené s bydlením blízko nádraží. Zde se mu moc líbilo, velký dojem na něj udělalo dřevěné městečko a houbaření. Před cestou na Šumavu se o ní dozvěděl od jednoho z přátel, že je zde hezky, i když je ošklivo. A to se spisovateli při této cestě splnilo. Na Šumavě bylo ošklivo, ale pro Karla Čapka to byly hezké dny. Houbaření, psaní a sbírání nových poznatků jak k dramatické tvorbě, tak k fejetonům. Vzpomínka na bloudění kolem Černého Kříže, výlet do Boubínského pralesa a na závěr Prachatice a to jak jej město již tehdy uchvátilo. Tehdejší výlet v září na Šumavu se vydařil a jak zhodnotil Volary sám spisovatel. Volary nejsou ani Češi, ani Němci. Tyrolské dřevěné město. Volaračky se nikdy nevydají z Volar, aby nerozsely své jmění z hnoje dříví do světa. Volary nemají zastoupení na mírové konferenci, Volary by měly být svým státem. Velmi zajímavá úvaha Karla Čapka, městu, které je historické stále dřevěným Tyrolskem u nás.

Velmi vhodné bylo doplnění některých fotografií Karla Čapka, a zejména spisovatel Roman Kozák se svými postřehy pěkně některé pasáže doplnil. Povídání o Karlu Čapkovi, manželce Olze Scheinpflugové, velké lásce Věře Hrůzové a nechyběl ani bratr Josef. Hasanu Zahirovičovi pedagogovi a dramaturgovi v jedné osobě poděkovali zájemci o Karla Čapka potleskem.

Ladislav Beran

Reklama od přátel z Googlu

Reklama

Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rodenstock Klatovy
Rodenstock Klatovy
Country saloon Beňovy
Country saloon Beňovy
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
E-shop : Digitální fotoaparáty, klasické fotoaparáty, objektivy, příslušenství. Zásilkový i kamenný obchod v Klatovech.
Rodinný hotel v malebném údolí pod horou Prenet. Krásný výhled. Hřiště pro sport i pro děti, domácí kuchyně. (*I)

Reklama od přátel z Googlu