Obsah stránky
Prameny Studené Vltavy, rozhledna Haidel (1167m n.m.) - Haidmühle, Bavorsko
Prameny Studené Vltavy (Kalte Moldau) nalezneme na svazích hory Haidel v blízkosti česko bavorské hranice. Soutokem potoků Weberaubach, Goldgrubenbach a Rothbach vzniká Studená Vltava, 3 km od osady Haidmühle. Nemá sice takový věhlas jako její česká družka Teplá Vltava (to se dá přisoudit tomu, že Vltava je symbolem české národní řeky), přesto lze návštěvu této turisty nepřeplnené oblasti našim turistům vřele doporučit.
Hustě značená síť letních i zimních tras, kde si vyberou vedle pěších turistů i cykloturisté a běžkaři. Běžkařům mohu z vlastní zkušenosti doporučit výběr dobře upravených lyžařských stop kolem Haidelu s různým stupněm obtížnosti. Jsou tady příznivé sněhové podmínky většinou až do začátku dubna. V létě je turistika příjemná i v horkých slunných dnech, trasy vedou z velké části zalesněným územím.
Haidel je snadno přístupný vrchol (1167 m), na němž stojí 35 m vysoká dřevěná rozhledna a v její blízkosti také televizní vysílač. Vyhlídková věž je volně přístupná, kolem ní je informační areál, kde se dozvíte se nejen o její historii (současná, z roku 1998, je již třetí), ale i o historii a životě okolních obcí. Z prostorného ochozu věže se naskýtají výhledy na vnitřní část české strany Šumavy s Boubínem a Bobíkem a na celý masiv šumavských pohraničních vrcholů od Třístoličníku přes Luzný k Roklanu. Za dobré viditelnosti vystupuje na jižním horizontu impozantní panoráma Alp.
Leopoldsreut - zaniklá osada, založená pasovským knížecím biskupem Leopoldem I. v roce 1618 pro zabezpečení hranice kvůli nepokojům v sousedních Čechách. Vznikla ve výšce 1110 m na místě vymýceného lesa přímo na zlaté stezce z Reichenhallu do Volar. V obci byla i nejvýše položená škola v Německu, která fungovala až do roku 1955. Pět dětí tehdy ještě přebývajících usedlíků muselo pak docházet do pět kilometrů vzdáleného Bischofsreutu. Podmínky tady byly drsné, na začátku šedesátých let 20. století osada zcela zanikla. Dodnes tu na mýtině uprostřed lesů zůstala zachovalá budova školy (mimochodem v době mé návštěvy začátkem března 2011 nabízená k prodeji) a renovovaný kostelík Svatého Jana Nepomuckého.
Jak se tam dostaneme?
Z české strany je oblast snadno přístupná. Přístup je nejjednodušší autem, ale dobré možnosti jsou i pro nemotorizované turisty, zejména pro cyklisty nebo běžkaře. Dále popsané možnosti vycházejí z předpokladu, že podniknete výlet, při němž navštívíte všechny tři výše zmíněné lokality.
Autem ( + pěšky nebo na lyžích )
Po přejezdu hranice ve Strážném odbočit u Philipsreutu vlevo do Bischofsreutu a odtud dojet do Haidmühle, tam auto zaparkovat a vydat se pěšky k místu vzniku Studené Vltavy. Nejkratší cesta k němu je po značené cestě č.6 přes Theresienreut (viz.mapka – nachově tečkovaná trasa z Haidmühle – bod A) Trasa je dlouhá 3 km. Prochází přes Theresienreut (pěkný výhled na Třístoličník), pak vstoupí do lesa, setká se s pohodlnou lesní cestou, po níž se pokračuje vlevo až k mostku přes potok Goldgrubenbach (bod B). Zde se nachází kamenný obelisk s nápisem, že tady soutokem tří potoků - Weberaubach, Goldgrubenbach a Rothbach vzniká Studená Vltava.
Nyní se rozhodneme pro variantu pokračování 1 nebo 2.
Pokračování 1: Vrátíme se zpět k parkovišti touž cestou. Autem přejedeme do Bischofsreutu, u kostela odbočíme podle ukazatele „Haidel-Aussichtsturm“ vlevo (viz mapka bod C a žlutě tečková cesta), za osadou vjedeme lesní asfaltovanou silničku, která nás po 5 km přivede do zaniklé osady Leopoldsreut. Asi 200m před ní je parkoviště, kde se musí auto nechat a dál pokračovat pěšky nebo na kole (v zimě i na lyžích).
V bývalé osadě Leopoldsreut (mapka bod D) si prohlédneme kostel a bývalý objekt školy, za nímž je na mýtině v kameni zasazený kovový kříž, od něhož je pěkný výhled na Luzný a oba Roklany. Pokračujeme necelý kilometr nenáročnou cestou na rozcestí pod Haidelem (v mapce nachově tečkovaná cesta do bodu E) a odtud mírným stoupáním další kilometr k televiznímu vysílači a k rozhledně na vrcholu Haidelu (bod F).
Zde je dostatek prostoru pro odpočinek (lavičky jsou pod přístřešky). Pro případ nepříznivého počasí, je tady i volně přístupná dřevěná chatička se stolem a lavicemi. Výhledy z rozhledny jsou popsané výše, při výstupu v zimě je třeba maximální opatrnost, schody jsou většinou pokryté silnou vrstvou ledu. Tabulka dokonce zakazuje v takovém případě přístup. Zpět k parkovišti u Leopoldsreutu dojdeme stejnou cestou.
Tato varianta (Haidmühle – Studená Vltava a Leopoldsreut – Haidel) představuje pěší túru v délce celkem 11 km.
Pokračování 2: Zdatnější turisté mohou pokračovat dál od obelisku do Leopoldsreutu a na Haidel (na mapce zeleně tečkovaná trasa z bodu B do bodu D s odbočkou na Haidel z bodu E – viz varianta 1).
Tato trasa do Leopoldsreutu není samozřejmě jediná, ale ať už zvolíte jakoukoli, je třeba se na každém rozcestí dobře orientovat. Je tady velice hustá síť cest a k tomu, pro Němce příznačné, různé druhy tras a značení. Od lyžařských a zimních pěších tras přes klasické značení (ukazatele s bílým textem na zeleném poli), přibyly v poslední době i bílé ukazatele společného projektu EU (trasa původní Zlaté stezky). Na rozdíl od NP Bayerische Wald (ten končí ze západu na linii Bučina - Mauth) jsou tady vzdálenosti uvedeny v kilometrech (dokonce i v desetinách) a nejsou používány piktogramy. Navíc je na jihovýchodním svahu Haidelu (mezi Haidmühle a Bischofsreutem) počítat s tím, že je tady poměrně velké území ochrany divoce žijící zvěře tzv.Wildschutzgebiet, někde dokonce oplocené, se zákazem vstupu od 1.12. do 15.5. každého roku. Pozor, zákaz platí i pro vstup po některých značených cestách (viz cesta označená na mapce u bodu B červeným křížkem).
Celková délka (s odbočením na Haidel a zpětným návratem do Haidmühle) u této trasy je zhruba 23 km. Při zaparkování auta u Loepoldsreutu si můžete zvolit také opačný směr. Ti, kteří nechtějí přejíždět do Německa, mohou za cenu prodloužení tras zaparkovat auto v Českých Žlebech a přejít přes hraniční přechod do Bischofsreutu (5 km, převýšení!) nebo ve Stožci a přejít do Haidmühle (6 km).
Pěšky, na kole a na lyžích:
Nejvhodnější a také nejbližší přístup pro nemotorizované turisty je od vlakové zastávky Nové Údolí odkud se přejde přes hraniční přechod do Haidmühle. Trasy popsané v odstavci „Autem, varianta 1 a 2“ se tím prodlouží o vzdálenost Nové Údolí – Haidmühle a zpět (3,5 km).
Fotografie:
Další fotografie naleznete ve fotogalerii: https://www.sumavanet.cz/fotogalerie.asp?album=2783
Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ