Mařský vrch, rotunda s kaplí sv. Václava

Na Mařském vrchu u obce Svatá Maří poblíž Vimperka je unikátní stavba svého druhu - rotunda s kaplí sv. Václava s přistavěnou hranolovou vyhlídkovou věží.

Když se František Teplý, farář ve výslužbě a kněz Jan Pátek procházeli okolo Svaté Maří, došli až na Mařský vrch. (Původně zde byla jen Lysá skála-kamenné moře z balvanů ze syenitového porfyru.) Spatřili nádherný výhled do krajiny a napadlo je, že by se zde mohla postavit kaple s rozhlednou. Kaple sv. Václava byla dostavěna a vysvěcena v roce 1936, v roce 2004 proběhla rozsáhlá rekonstrukce.

Rozhledna je vysoká 12 metrů, vyhlídkový ochoz je ve výšce 8 metrů. Bohužel, okolní vegetace dnes výhled zakrývá.

Ke kapli sv. Václava vede křížová cesta.

Západním směrem od rozhledny se nachází přírodní památka Mařský vrch. Jedná se o rozsáhlé balvanové moře, které spadá z vrcholu dolů v délce 150 metrů, široké je 40 metrů. Vzniklo ve čtvrtohorách mrazovým zvětráváním - tehdy došlo k rozpukání porfyrové žíly uložené v okolních pararulách. Největší kusy balvanů jsou velké až 4 metry

Jak se sem dostanete:

  • Autem – z Vimperka je rozhledna vzdálená asi 8 km, ale až na vrchol se vyjet nedá, automobil musíme nechat ve Svaté Maří nebo Stítkově a zbytek dojít pěšky.
  • Ze Svaté Máří po červené turistické značce - pěšky cca. 1,7 km
  • Turisticky nejsnažší je zaparkovat na malé odstavné ploše při silnici Štítkov - Lštění v místě, kde silnici křižuje červená turistická značka. Délka výstupu se zkrátí na 500 m.
  • Na kole – z Vimperka je cesta dlouhá asi 8,5 km, nejprve po cyklotrase 1075, pak lze pokračovat po turistických cestách.
  • Pěšky – z Vimperka nás povede červená turistická značka. Po sedmi kilometrech jsme u cíle.
(c) Text: ŠumavaNet.CZ

Mapa