KUBOVA HUŤ A OKOLÍ : HISTORIE, SOUČASNOST

 Znak obce Kubova Huť
Cesta: Titulní stránka > Historie, současnost

Historie, současnost

Historie, památky

Obec Kubova Huť vznikla na počátku 18. století jako jedna z četných šumavských sklářských osad. První zmínky o ní jsou již z roku 1728, kdy zde Johann Podschneider založil sklářskou huť. Nově vzniklá osada dostala své jméno po zámeckém hejtmanovi Gubovi. V roce 1899 byla vybudována železniční trať spojující Vimperk a Volary. Na této trati bylo v Kubově Huti zřízeno nádraží, které svou polohou ve výšce 995 m nad mořem je nejvýše položenou železniční stanicí v Čechách.

V obci je několik historických budov např. u Kubešů, u Götzů, které jsou ukázkou původní Šumavské architektury. Typickou Schwarzenbergskou myslivnou z r. 1908 je budova, která je v centru obce.
Původně byla obec Kubova Huť sklářská osada. První písemné zmínky jsou z roku 1728, byla pojmenována po zámeckém hejtmanovi Gubovi, respektive po lese, jehož jméno nesl.
Nádraží ve výšce 995 m nad mořem na trati Strakonice - Vimperk - Volary.

Současnost

V obci jsou 2 hotely a několik vkusně upravených penziónů, dále jsou zde 2 obchody (potraviny a provaznictví), jedna šumavská hospoda s domácí kuchyní a dobrým plzeňským a českobudějovickým pivem a sezónní bufet. Většina obyvatel je zaměstnána u Lesů České republiky a ve službách pro turisty. Děti dojíždějí do školy v Horní Vltavici a mládež do středních škol ve Vimperku, Volyně a Strakonic.
Neobvyklé jarní počasí přilákalo mnoho zájemců o pokoření vrcholu
Jízdy tradičního silvestrovského vlaku z Vimperku na Kubovu Huť byly kvůli covid opatřením zrušeny. Krásnou vycházku na vrchol Boubína si však mnozí utéct nenechali.
Reportáž z tradičního silvestrovského výstupu na Boubín. Noční výstup má svoji nenapodobitelnou atmosféru.
Reportáž z jízdy tradičním silvestrovským vlakem na Kubovku a z výstupu na Boubín.
Silvestr 2012 se již potřinácté nemohl obejít bez silvestrovské tradice – Silvestrovského vlaku a masového výstupu na Boubín. Celkem čtyřikrát pendloval Vlak sedmi moří mezi Vimperkem a Kubovou Hutí.
Silvestr 2013 sliboval slunečné počasí a dobrou viditelnost z Boubína. Na Kubovu Huť letos již po čtrnácté vyjížděl z Vimperku zvláštní silvestrovský vlak, tentokrát v detektivním duchu.
O silvestru 2014 již patnáctým rokem vyjížděl celkem čtyřikrát z Vimperku na Kubovu Huť tradiční Silvestrovský vlak, stejně tradičně spojený s výstupem na vrchol Boubínu.
Reportáž a rozsáhlá fotogalerie z již sedmnáctého ročníku akce.
Ani nepřízeň počasí neodradila účastníky tradiční jízdy Silvestrovského vlaku a výstupu z Kubovy Huti na Boubín.
Silvestrovský Boubín nabídl zamlžený pohled na špičky nejbližších smrků, tradiční silvestrovský vlak připomněl 100 let republiky a 125 let provozu železnice ve Vimperku.
Tématem silvestrovského vlaku z Vimperku bylo ZOO ve vlaku. Na rozhledně byli všichni odměněni dalekým rozhledem na nejvyšší šumavské vrcholy i Alpy.
Jen pár desítek nadšenců zamění oslavu Silvestra v restauracích nebo ve svých vyhřátých příbytcích za turistické výšlapy a vydávají se v noci na vrcholy kopců nebo hor.

Současné fotografie

Kubova Huť - fotogalerie
Boubín, elektronické pohlednice, lyžařský areál,...
Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Kubova Huť
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ