KUBOVA HUŤ A OKOLÍ : HŘEBENOVKA TŘÍSTOLIČNÍK - PLECHÝ (NA LYŽÍCH, SNĚŽNICÍCH)

 Znak obce Kubova Huť

Hřebenovka Třístoličník - Plechý (na lyžích, sněžnicích)

Vyznavačům zimní turistiky, kteří až tolik nelpí na pohybu v upravené lyžařské stopě a chtějí si udělat na Šumavě nenáročnou túru na běžkách nebo na sněžnicích je určen právě tento výlet.

Z parkoviště pod Třístoličníkem (na bavorské straně hranice) vyjdeme po cestě, která vede k chatě na Třístoličníku. Po necelých 300 m odbočíme vpravo na červenou značku, která sleduje státní hranici. Nejprve stoupá k vrcholu Vysoký hřbet, odtud ke skalním útvarům na vrcholu Trojmezné (1361 m). V zimě tyto skály vyčnívají jen částečně nad úrovní sněhové pokrývky. Dál sestoupíme na Trojmezí, kde se stýkají hranice České republiky Německa a Rakouska. Od roku 1993 symbolizuje toto místo nový hraniční mezník. Dál hřebenovka stoupá přes vrchol Nad Rakouskou loukou a po klesání na Rakouskou louku dosahuje nejvyššího bodu této trasy - Plechého (1378 m). Ten je také nejvyšší horou na české straně Šumavy. Celá trasa tam i zpět je dlouhá 11 km a dá se zvládnout na běžkách i na sněžnicích zhruba za 3 hodiny. Je určitě snazší, než pěší túra v období bez sněhové pokrývky. To platí za podmínky, že je dostatek sněhu a na trasu se nevydáte po vydatném sněžení, kdy povrch není dostatečně udusaný od předchozích turistů. Trasa je, zejména o víkendech, díky oblíbenosti u německých turistů, dost frekventovaná. Žádná lyžařská stopa tady není upravována, němečtí vyznavači zimních sportů chodí většinou na sněžnicích. Vyšlapaný pruh je dostatečně široký i na pohodlnou jízdu na běžkách. Výhledy z hřebenovky (za příznivých povětrnostních podmínek) jsou převážně na německou a rakouskou stranu, kde byly smrky po napadení kůrovcem vykáceny. Výhledu na českou stranu brání hradba uschlých kmenů.

Počasí na Šumavě je vrtkavé a může přinést i pohledy, které vypadají, jakoby si příroda opravdu sama pomohla a oděla suché kmeny a větve do bílých bizarních hábitů. Místo výhledů se můžete ocitnout v jakémsi tajemném, neskutečném a černobílém světě. Jak ukazují následující snímky, dokážou jej oživit jen barevné rozcestníky, sloupy a lidé.

Více obrázků si prohlédněte ve fotogalerii …

Přístup:

Při pobytu na Šumavě nebo jednodenním výletu z pošumavské oblasti je třeba počítat s větší vzdáleností, než do lokalit na české straně. Na parkoviště pod Třístoličníkem se dojede autem, nejsnadněji přes hraniční přechod Strážný, od něhož je vzdáleno 25 km. Necelé 2 km za přechodem (odbočka vpravo na Mauth) pokračovat ještě 800 m a odbočit vlevo na Bishofreut a Haidmühle (13km). Po 2,5 km za obcí Haidmühle podle ukazatele Dreisessel (vlevo). Horská silnička v nepříliš dobrém stavu (omezená rychlost) vystoupá po 8 km na parkoviště. Parkovné (cca 2 €) se vybírá nepravidelně (v případě větší frekvence návštěvníků např. o víkendech)

Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ


Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Kubova Huť
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ