KUBOVA HUŤ A OKOLÍ : STIFTERŮV OBELISK NAD PLEŠNÝM JEZEREM

 Znak obce Kubova Huť

Stifterův obelisk nad Plešným jezerem

Dne 26. srpna 1877 byl ve stěně nad Plešným jezerem odhalen památník spisovatelovi a básníkovi Šumavy, rodákovi z nedaleké Horní Plané, Adalbertu Stifterovi. Památník má podobu 14,5 metru vysokého žulového obelisku. O jeho postavení se zasloužil „Spolek Němců z jižních Čech“, založený rok po spisovatelově smrti ve Vídni, v roce 1869.


V roce 2005 uplynulo 200 let od narození spisovatele.

Z dobových materiálů: „Josef Paleczek se svými čtyřmi pomocníky Johanem a Franzem Saumerem, Josefem Schröderem a Franzem Stynim, všichni z  Jeleních Vrchů, pracovali od jara 1876 do konečného dne (26. srpen 1877) denně od východu do západu slunce. Vařili si sami a každou sobotu sestupovali dolů, aby doplnili zásoby jídla. Pouze zima přerušila jejich práci. Mzda obnášela 1 zlatý za den. (Pozn. v době, kdy veka černého chleba stála 10 krejcarů, to byl velice dobrý výdělek).

26. srpna 1877 nadešel den, kdy poté, co byly veškeré práce dokončeny, byl obelisk slavnostně odhalen a za účasti mnoha prominentů a velkého množství lidí předán „veškerému obyvatelstvu Šumavy“. Na slavnosti teklo pivo proudem, také pět dělníků, kteří pomník postavili, dostalo velký sud piva a tito zůstali v lese na Plešném ještě týden a oslavili vydařené dílo..“.


Mapa
(c) Text & foto: ŠumavaNet.CZ

Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Kubova Huť
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ