KUBOVA HUŤ A OKOLÍ : POSLEDNÍ DEN ROKU 2020 NA KUBOVĚ HUTI A NA BOUBÍNĚ

 Znak obce Kubova Huť

Poslední den roku 2020 na Kubově Huti a na Boubíně

Režisérem letošního silvestra na Kubově Huti a na Boubíně, stejně jako mnohde jinde byl covid-19. Jízdy tradičního silvestrovského vlaku z Vimperku na Kubovu Huť, coby hromadná akce, byly zrušeny. Žádné stánky, žádné občerstvení. Zbyla jen jediná zdejší atrakce, s níž si ji také hodně cestujících silvestrovských vlaků spojovalo – výstup na Boubín.

Letos bylo třeba k dopravě na Kubovu Huť využít pravidelné vlakové spoje či vlastní dopravní prostředky.  Pokud není předpověď počasí vyloženě nepříznivá (a taková byla i pro poslední den letošního roku), lze se těšit i na pěkné výhledy z rozhledny. Oblíbené zejména mezi fotografy a milovníky přírody je pozorovat při příznivém počasí z rozhledny svítání a východ slunce. Ovšem výstup z Kubovy Huti je třeba absolvovat ještě za tmy před ranním rozbřeskem. K této podívané je samozřejmě možné využít i jiné dny v roce, ale ten poslední je jakýmsi symbolem, impulsem do nového roku i osobní metou.

Letošní konec roku na Boubíně se od těch dřívějších odlišoval nejen tím, že sem vystoupilo mnohem méně lidí, ale také počasím a možností přístupu na rozhlednu. Ač tentokrát nebyla inverze a ranní teplota pod bodem mrazu byla na Boubíně i v podhůří shodná, kolem vrcholu se převalovaly mraky, ale dole byla bezmračná obloha. Ten, kdo chtěl vystoupit na rozhlednu, musel nejprve zaplatit prostřednictvím platební karty 50 Kč nebo z mobilu poslat přes SMS 60 Kč, aby mohl projít vstupním turniketem. Rozhledna je nejen 2 roky před koncem své životnosti, ale navíc musela během října a listopadu prošla opravou. Kulatina ve spodní části byla shnilá a bylo třeba ji vyměnit. Nová rozhledna bude vyžadovat několikamiliónové náklady. To je jeden z důvodů, proč nynější dřevěnou konstrukci „zkrášlily“ sluneční panely, antény, kamery a zmíněný turniket.

Jak to v první polovině posledního dne roku na Kubově Huti a na Boubíně vypadalo, ukazují přiložené snímky.

Více snímků najdete ve fotogalerii zde: https://www.sumavanet.cz/fotogalerie.asp?fbcode=pid~267328

Text a foto František Janout, ŠumavaNet.CZ

S nadhledem jako z boubínské rozhledny přejeme všem vstup do nového roku.


Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Kubova Huť
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ