Kostel sv. Jana Křtitele v obci Zborovy nedaleko Plánice u Klatov je původně románská stavba. První písemná zmínka o kostele je z roku 1384, založení je odhadováno na přelom 12. a 13. století. V roce 1788 byl přestavěn v barokním slohu s doposud patrnými rysy románské rotundy.

O založení kostela vypravují legendy.

Podle jedné z nich kostel založil rytíř Hošek z Borov, který se účastnil křižácké výpravy, která měla vysvobodit Boží hrob a Jeruzalém z rukou mohamedánů. Zde padl do zajetí, ze kterému mu pomohly modlitby ke sv. Jan Křtiteli a slib, že vybuduje blízko svého sídla jemu zasvěcený kostel.

Kolem kostelíka si lidé začali budovat obydlí, a tak vznikla osada Zborovy.

Podle druhé legendy kostel založil Jaroslav ze Šternberka na památku svého vysvobození z bojů s Tatary. Na zdi kostela pak dal vymaloval obraz bojů s Tatary.

Nádherný kostel je památkově chráněn od roku 1958, jeho stav je ovšem žalostný. Kolem kostela je malý hřbitov.

Uvnitř kostela jsou lavice a skromný oltář, interiér byl v minulosti vykraden.

Jak se tam dostaneme:

Zaparkujeme na malém parkovišti v centru obce Zborovy. Odtud je to 200 m mírného stoupání, posledních 50 metrů vede travou (nelekněte se, nevstupujete nikomu na zahradu). Kostel i opěrná zeď jsou ve velmi špatném stavu, je třeba být opatrný.Mapa

Reklama – Google

Reklama

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Modrava
Penzion Modrava
Prodej velkoformátových fotografie. Reportáže - svatby, sportovní a společenské akce. (*I)
Penzion na břehu Roklanského potoka, v objektu kulturní památky - Bienertovy pily. Pro rodinnou i firemní rekreaci, turistika.

Reklama – Google