Okolo nádražní čtvrti ve Volarech provedli mnoho zájemců Roman Kozák a Jaroslav Pulkrábek.

Roman Kozák výpravčí, spisovatel, a známý recesista společně s Jaroslavem Pulkrábkem ředitelem městského kulturně informačního centra připravili i o letošních prázdninách komentované prohlídky městem.

Ta první vedla Nádražní čtvrtí, a začala tradičním časem v 19.03, která patří příjezdu vlaků do Volar. Šlo se místem kde se ve Volarech v době Rakouska – Uherska až do konce válek žilo společenským, tradičním a turistickým životem. Trasa současnými ulicemi, které prošly několika změnami názvů, od jmen Volarských osobností, ale i osobnostmi Šumavy jako ulice Adalberta Stiftera spisovatele a básníka Šumavy, který žil v Horní Plané. Z nádraží se vyšlo Tolarovou ulicí. Pro Volarany jedné z nejvýznamnějších osobností. Jan Tolar byl přednostou železniční stanice ve Volarech, zakladatel Klubu Českých turistů ve Volarech a první Český poslanec v zastupitelstvu Volar, které bylo Německé.

Ulicí, kde se psala ona bohatá historie, souběžně s ní je železnice a poté přijel do Volar první vlak. Střídaly se zde vojska různých armád, od první světové, po druhou světovou a dobu socialistického rukování. Vycházel odtud i prvomájový průvod a konaly se zde i vojenské přísahy, ty později přešly na fotbalový stadión. Procházka byla zaměřena na významné budovy a těch je na této ulici nejvíc. Od Nádražního hotelu, kolem hotelu Chata, který byl první turistickou ubytovnou ve městě k vile významného volarského podnikatele. Do Kollárovy ulice, kde byla první česká menšinová škola ve městě, do ulice Petra Voka, kde je jedna z nerochovanějších budov německého stylu, a restaurace Sport, která pamatuje velké taneční zábavy, schůze a koncerty až do konce osmdesátých let minulého století. Končila se v Nádržní ulici u restaurace Chata, kde zájemci, kterých se sešlo hodně poděkovali oběma pánům průvodcům potleskem.

Ladislav Beran, Volary 

Reklama – Google

Reklama

AUTOSPOL PLUS spol. s.r.o.
Pivovar LYER Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Hotel Svatý Tomáš
Penzion PUPÍK, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Penzion Klose
Chata Modrava
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Fotoateliér v centru Nýrska. Fotíme děti, bříška, rodinná foto, portréty, svatby, domácí mazlíčky,...
Penzion a restaurace 1 km od Klatov, terasa,.. Vhodné i pro rodinné a firemní akce. (*I)

Reklama – Google