NÁRODNÍ PARK BAVORSKÝ LES

Grosser Falkenstein
Grosser Falkenstein
vodopád Steinbachfälle

Jen po půlhodině chůze se dostanete z centra Železné Rudy na hraniční přechod do Ferdinandova údolí a za další půlhodinu projdete údolím potoka Deffernik do upravené vesničky Zwieslerwaldhaus pod Falkensteinem s nejstarším hostincem v Bavorském lese. Odtud můžete navštívit i Schwellhäusel, zajímavý turistický cíl s rázovitým hostincem u vodní nádrže, ze které vychází podél náhonu Kneipova stezka, v jejímž okolí je pralesní porost. U hostince, kde čepují o víkendech pivo ze skály, je i minizoo pro děti.

Grosser Falkenstein, 1315 m

Vrchol s křížem se srdcem ze skla s omezeným půlkruhovým výhledem s horskou chatou a kaplí s malovanými umrlčími prkny je možno navštívit jen pěšky (např. z Zwieslerwaldhausu pralesem se 300 let starými jedlemi a okolo vodopádů) nebo na kole od přechodu ve Ferdinandově údolí po cyklotrase č. 7 s velkým převýšením. Z nedalekých Rukowitzschachten – jedním z míst, které využívali sedláci z údolí k pastvě dobytka – je nádherný rozhled na Velký Javor a celou železnorudskou kotlinu. Okolí Falkensteinu je jedna velká přírodní zahrada.
Na svazích Falkensteinu je na straně od Zwieslerwaldhausu vodopád Steinbachfälle, z druhé strany hory vodopád Hölbachgespreng. Ve Zwieslerwaldhausu je mezinárodní kemp a známé zimní běžecké centrum.

Centrum Národního parku Falkenstein

Haus zur Wildnis – „Dům divočiny“, Ludwigsthal

U Ludwigsthalu (velké parkoviště i vlaková zastávka na trati Zwiesel – Bayerisch Eisenstein) můžete v centru Národního parku Falkenstein vstoupit do historie a světa zvířat. V obůrkách uvidíte současné i minulé zvířecí obyvatele Bavorského lesa a Šumavy, z vyhlídkové věže uvidíte hřeben Javoru z jiné strany, než jste zvyklí z Čech. V Domu divočiny s restaurací pak najdete řadu zajímavých interaktivních expozic a propagačních materiálů o přirozených přírodních procesech v národních parcích. Délka procházky 2,5 km, na prohlídku si vyhraďte min. 2 až 3 hodiny.
Tel.: +49 9922 5002 0
Otevřeno: 26. 12.–31. 3. denně 9.30–17 hod., od 1. 4. do začátku listopadu denně 9.30–18, od 2. listopadového týdne do Vánoc zavřeno. Areál zvířecích výběhů otevřen celoročně. Vstup zdarma.

Autem nebo s pravidelným zájezdem ze Železné Rudy můžete navštívit i turistický šlágr posledního období – Unikátní stezku v korunách stromů v Neuschönau u dalšího centra NP Bavorský les, lávka je dlouhá 1300 m a je zakončena 44 m vysokou vyhlídkovou věží.

Prohlídky Po–Pá (8–13 hod.) – pro jednotlivce v 10 a 13.00 hod.
Pouze pro skupiny od šesti osob každou půlhodinu: +420 376 593 384, 376 593 381
V areálu i prodejna skla, e-mail: sklarna.anin@tiscali.cz


 


 

Mapa

Mapový systém mapy.sumavanet.cz, (c) Planstudio