ŠPIČÁK, 1202 m

Špičák
Špičák
Špičák
Špičák
Špičák má bohatou historii, již v roce 1922 tu byly skokanské můstky, novodobá historie pak začala spuštěním kotvového vleku v roce 1971 a postupným budováním areálu s chatami Haničkou a Blaženkou, tělocvičnou, tenisovým kurtem a hotelem Bohemia.
Dnes je na Špičáku jeden z největších lyžařských areálů na Šumavě. Na vrchol vede čtyřsedačková lanová dráha vystavěná v roce 2005. Spodní stanice se nachází v nadmořské výšce 863 m, horní stanice pak v nadmořské výšce 1201 m. Délka trasy činí úctyhodných 1272 m a překonává převýšení 338 m. LA Špičák nabízí lyžařům a snowboardistům celkem pět sjezdovek a dvě cvičné louky v celkové délce 8,4 km. Čtyřsedačková lanovka a devět vleků mají celkovou přepravní kapacitu 5500 osob za hodinu.
Pro náročnější adrenalinové nadšence je zde Kona Bike park. Dle zkušených bikerů se jedná o nejlepší bikepark v České republice. Park je součástí systému GraVity card – European leading bike parks. Jedna celosezonní jízdenka umožní neomezený přístup a počet jízd v nejlepších evropských bikeparcích.
I vy si zde můžete vyzkoušet své dovednosti při jízdě na kole v terénu. Bike park sestává z několika tras s různou obtížností v celkové délce 5,1 km. Bikepark i lanovka pro pěší i kola jsou v provozu v letním období od poloviny června do poloviny září.
Ze Špičáku vede „vyhlídková letní cesta“ (otevřena od 15. 6. do 15. 9.) kolem Malého Špičáku (1159 m) na hlavní evropské rozvodí Černého a Severního moře.
S dětmi si můžete projít stezku Pohádkové Česko se stanovišti, kde jsou otázky, které vám postupně odhalí tajné heslo. Trasa měří 3 km, začíná na vrcholu a vede okolo Čertovo jezera ke spodní stanici lanovky.
Z vrcholu Špičáku je vidět na Železnorudské údolí, Pancíř a Falkenstein, po cestě dolů i na hladinu Čertova jezera s Velkým Javorem v pozadí. Za příhodného počasí (zejména v zimě) můžete zahlédnout na jihozápadě Alpy (oblý je Grossglockner).
Dle materiálů na www.lezec.cz jsou skály na vrcholu Špičáku a vedle Špičáckého sedla nad bývalým hotelem Prokop vhodné i pro bouldering.

Mapa

Mapový systém mapy.sumavanet.cz, (c) Planstudio