Vimperská Zlatá stezka

Vimperská Zlatá stezka
Vimperská Zlatá stezka

I když je pravděpodobně mnohem starší, první historická zmínka o střední (vimperské) Zlaté stezce pochází z roku 1312. Na ochranu této větve Zlaté stezky byly zřízeny tři hrady. Hrad Vimperk, založený v polovině 13. století, hrad Kunžvart a na německé straně hrad Wolfstein, u kterého později vzniklo město Freyung. Obchod na vimperské stezce byl konkurencí pro Prachatice. V 16. století tvořil vimperský solný obchod asi 2/5 obchodu prachatického. Vimperskou Zlatou stezku využila císařská silnice, která vznikla na základě silničního patentu Marie Terezie z roku 1756. Tato trasa se s malými změnami používá dodnes jako hlavní spojení Bavorska se středními Čechami (silnice I/4).

Trasa vimperské Zlaté stezky

Pasov – Strasskirchen – Röhrnbach – Freyung – Strážný – Horní Vltavice – Solná Lhota (Salzweg) – Vimperk

Stezka je zaměřena na seznámení s historickou trasou vimperské větve obchodní Zlaté stezky, po které byla do Čech dopravována z Německa sůl a další zboží. Vycházela z německého Pasova a větvila se do tří hlavních tras. Horní stezka, zvaná též Zlatá cesta, vedla přes Kvildu a Kašperské Hory dál do vnitrozemí (též kašperskohorská větev), střední větev vedla přes Strážný a Vimperk a dolní větev vedla přes Volary a Prachatice (prachatická větev).
Na třicetikilometrové trase stezky mezi Vimperkem a Philippsreutem je dvanáct zastavení osazených informačními panely. Na překonání této vzdálenosti je třeba počítat s časovou rezervou jednoho dne.
Seznámení se stezkou lze rozdělit i do několika kratších úseků – např. Vimperk – Korkusova Huť (4 zastavení – asi 8 km), Korkusova Huť – Kubova Huť (2 zastavení – asi 7 km), Kubova Huť – Strážný (4 zastavení – asi 10 km), Strážný – Philippsreut (2 zastavení – asi 5 km). Návštěvníky na trase provází žluto-černá značka se siluetou pohaněče soumarů, který vede nákladní koně, a zkříženými klíči (symbol vyšehradské kapituly).

Zajímavosti na trase:

Kubohuťský systém – jeden z největších pozůstatků Zlaté stezky
Žlíbský systém – významný pozůstatek Zlaté stezky
Kunžvart – zřícenina strážního hradu na Zlaté stezce

Mapa

Mapový systém mapy.sumavanet.cz, (c) Planstudio