Obec Javor
Obecně závazná vyhláška obce Javor
čís. 4/2004
kterou se stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění,využívání a odstraňování komunálního odpadu a systém nakládání se stavebním odpadem na území obce
Zastupitelstvo obce Javor schválilo dne 15.10.2004 podle § 84 odst. 2 písm. i) zákona čís. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení) ve znění později vydaných předpisů (usnesení číslo 80/04) vydat podle § 10 tohoto zákona a v souladu s § 17 odst. 2 zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů (dále jen „zákon o odpadech“) tuto obecně závaznou vyhlášku:
Čl. 1
Předmět a působnost vyhlášky
1. Tato vyhláška stanoví systém shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a systém nakládání se stavebním odpadem na území obce Javor.
2. Tato vyhláška se vztahuje na všechny fyzické osoby, které mají na území obce trvalé bydliště a pro další fyzické osoby, které se na území obce zdržují. Vyhláška se dále vztahuje na právnické a fyzické osoby oprávněné k podnikání, které produkují odpad zařazený podle Katalogu odpadů jako odpad podobný komunálnímu a uzavřely s obcí písemnou smlouvu o nakládání s tímto odpadem.
3. Tato vyhláška se vztahuje na všechny osoby, které nakládají na území obce se stavebním odpadem.
Čl. 2
Základní pojmy pro účely této vyhlášky
1. Komunální odpad je veškerý odpad vznikající na území obce při činnosti fyzických osob, pro které nejsou právními předpisy stanovena zvláštní pravidla, nebo omezení. Komunální odpad je také odpad vznikající při čištění veřejných komunikací a prostranství, při údržbě veřejné zeleně.
2. Využitelný odpad je složka komunálního odpadu vzniklá odděleným sběrem za účelem dalšího využití, např. sklo, papír, plastové obaly, kovy.
3. Objemný odpad je složka komunálního odpadu, kterou nelze uložit do sběrných nádob určených na směsný komunální odpad s ohledem na její rozměr, hmotnost, nebo vlastnosti, např. nábytek, koberce, čalounění a pod.
4. Nebezpečný odpad je složka komunálního odpadu, která má jednu nebo více nebezpečných vlastností uvedených v příloze č. 2 zákona o odpadech, např. rozpouštědla, ředidla, minerální oleje a tuky, barvy, lepidla, léky, přípravky na ochranu rostlin, obaly od uvedených látek, baterie, akumulátory, zářivky, elektrotechnická a elektronická zařízení, zařízení s obsahem chlorofluórovodíků (lednice, mrazničky), pneumatiky atd.
5. Biologický odpad je složka komunálního odpadu, která je schopna biologického rozkladu aerobním, nebo anaerobním způsobem. Jedná se také o odpad ze zeleně (listí, tráva, zbytky rostlin ze zahrad, odpad z potravin apod.).
- 2 –
6. Nakládání s odpady je jejich shromažďování, soustřeďování, sběr, výkup, třídění, přeprava a doprava, skladování, úprava, využívání a odstraňování.
7. Oprávněná osoba je každá osoba, oprávněná podle zákona o odpadech k nakládání s odpady.
8. Svozová společnost je oprávněná osoba, která na základě platné smlouvy s obcí zajišťuje nakládání se složkami komunálního odpadu vznikajícího na území obce.
9. Sběrné nádoby jsou nádoby určené k soustřeďování komunálního odpadu do doby jeho svozu. Jedná se o typizované nádoby (popelnice, kontejnery), které splňují technické parametry podle zvláštních předpisů
10. Stanoviště sběrných nádob je buď trvalé, nebo přechodné.
12. Mobilní sběr je sběr a svoz určených složek komunálního odpadu, zajišťovaný v pravidelných intervalech na určených místech vozidly svozové společnosti..
13. Okolí sběrných nádob je prostor v okruhu
14. Původce odpadu je právnická osoba, nebo fyzická osoba oprávněná k podnikání, při jejíž podnikatelské činnosti vzniká odpad. Obec je původcem a vlastníkem komunálního odpadu v okamžiku, kdy fyzická osoba tento odpad odloží na místě k tomu určeném.
15. Stavební odpad je veškerý odpad vznikající při stavební činnosti a je v Katalogu odpadů1) takto označen (beton, cihly, střešní pálené a betonové tašky, dřevo, sklo, sádrové materiály, demoliční odpad, vytěžená zemina aj.)
Čl. 3
Třídění komunálního odpadu
Komunální odpad se v obci třídí na následující složky:
1. využitelný odpad – tříděný na papír a lepenku, sklo a skleněné obaly, plasty (směs), železné kovy, neželezné kovy
2. objemný odpad
3. nebezpečný odpad
4. biologický odpad směsný
5. komunální odpad
Čl. 4
Nakládání s komunálním odpadem
Pro odkládání, shromažďování a třídění komunálního odpadu jsou občanům obce k dispozici tyto sběrné nádoby a místa:
1. Místa pro odkládání využitelného (tříděného) odpadu jsou:
a) Označené sběrné nádoby pro jednotlivé složky využitelného odpadu umístěné
v obci u autobusové zastávky
b) Pro železné a neželezné kovy vyhrazené místo : u bývalého teletníku ZD Janovice
c) Sběrny a výkupny odpadů v Klatovech (Západočeské sběrné suroviny a.s. apod.)
2. Místo pro odkládání objemných odpadů
a) Sběrný dvůr města Klatov pod hřbitovem
b) Skládka komunálního odpadu ve Štěpánovicích
3. Místo k odkládání nebezpečných složek odpadu a pneumatik
a) Bude zajištěno pověřenou svozovou společností formou mobilního sběru 2x ročně v určeném termínu na určeném místě.
b) U původců (prodejců) nebezpečného odpadu – např. lékárny (léky), prodejci elektro (zářivky).
4. Místa určená k ukládání biologického odpadu
a) pokud jej fyzické osoby využijí samy (kompostování)
b) uhynulá a zabitá zvířata Asanačnímu ústavu v Biřkově
Čl. 5
Nakládání se stavebním odpadem
1. Stavební odpad vzniklý při stavební činnosti fyzických osob, právnických osob a fyzických osob oprávněných k podnikání musí být odvezen na skládku komunálního odpadu ve Štěpánovicích na náklady těchto fyzických osob, právnických osob a fyzických osob oprávněných k podnikání, buď prostřednictvím oprávněné osoby, nebo vlastními prostředky.
2. Vhodný stavební odpad z demolic (kámen, cihly, malta) může být po dohodě a se souhlasem obecního úřadu použit na určené zavážky a terénní úpravy.
Čl. 6
Povinnosti fyzických osob
Fyzické osoby jsou povinny:
1. Odkládat jednotlivé složky odpadu pouze na místa k tomu určená a do sběrných nádob s odpovídajícím označením podle čl.
2. Nebezpečné odpady třídit a shromažďovat odděleně od směsného komunálního odpadu a předávat je svozové společnosti v termínech a na místech k tomu určených (čl. 4, bod 3. této vyhlášky)
3. Nepoškozovat sběrné nádoby, neodkládat do sběrných nádob žhavý popel, neodkládat do sběrných nádob zeminu, stavební suť, uhynulá nebo zabitá zvířata.
4. Udržovat čistotu v okolí sběrných nádob.
Čl. 7
Povinnosti svozových společností
Svozové společnosti jsou povinny:
1. Provádět svoz odpadu v dohodnutých svozových dnech a termínech v souladu se smlouvami uzavřenými s obcí.
2. Zajišťovat čistotu v místě vyprazdňování sběrných nádob a kontejnerů po jejich vyprázdnění a ukládat sběrné nádoby a kontejnery na dohodnuté místo.
3. V případě neuskutečnění svozu vlivem nepředvídaných okolností zajistit náhradní svoz v dohodnutém termínu.
Čl. 8
Kontrola a sankce
Kontrolu a dozor nad dodržováním této vyhlášky vykonávají pracovníci obecního úřadu.
Porušení povinností při nakládání s komunálním odpadem a stavebním odpadem bude postihováno podle obecně závazných právních předpisů tj. podle zákona č. 200/2000 Sb., o přestupcích ve znění pozdějších předpisů a podle zákona o odpadech.
Čl. 9
Úhrady za nakládání s komunálním odpadem
Za shromažďování, sběr, přepravu, třídění, využívání a odstraňování komunálního odpadu je od fyzických osob (občanů) vybírána podle § 17 odst. 5 zákona o odpadech obcí úhrada, jejíž výše je sjednána v písemné smlouvě a která je v souladu se zákonem č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů a je stanovena zastupitelstvem obce. Původci, kteří na základě písemné smlouvy využívají systému obce, platí sjednanou cenu podle ustanovení § 17 odst. 6 zákona o odpadech.
Čl. 10
Závěrečná a zrušovací ustanovení
1. Informace týkající se harmonogramu svozu všech složek komunálního odpadu, mimořádných sběrů a svozů vyhlašuje obec prostřednictvím místního rozhlasu, informačních letáků a jinými v obci obvyklými způsoby, vždy v dostatečném předstihu.
2. Ke dni účinnosti této vyhlášky se zrušuje obecně závazná vyhláška č.1/98, o nakládání s komunálním a stavebním odpadem.
Účinnost
Tato vyhláška nabývá účinnosti dne …16.10.2004…
........................................................... ....................................................................
Magdalena Krejčová, místostarostka Eleonora Kraftová, starostka
Přílohy: č. 1 Seznam míst a umístění sběrných nádob na ukládání jednotlivých složek využitelného odpadu
č. 2 Místa určená k ukládání směsného komunálního odpadu
Vyvěšeno:
Sejmuto:
Obec Javor
Příloha č. 1
k OZV č…….
Seznam umístění sběrných nádob na ukládání jednotlivých složek
využitelného odpadu
1. Papír, papírové obaly a lepenka:
U autobusové zastávky Javor...............................kontejner
Loučany – náves ………………………kontejner
2. Plasty – směs:
Javor – u autobusové zastávky...............................kontejner
Loučany - náves.................................. kontejner
3. Sklo, skleněné obaly – směs barevné a bílé:
Javor - u autobusové zastávky...............................kontejner
Loučany – náves.................................. kontejner
Obec Javor
Příloha č. 2
k OZV č………..
Způsob a místa určená k ukládání směsného komunálního odpadu
od fyzických osob
Část obce Javor
Způsob ukládání: Do kovových, nebo plastových nádob (popelnic) o obsahu
Odvoz: Svozovou firmou podle pololetního harmonogramu v určených svozových dnech.
Místo: U každého objektu, nebo nemovitosti, kde komunální odpad vzniká.