HRÁDEK A OKOLÍ : FRANTIŠEK STUPKA

František Stupka

František Stupka (18.1.1879-24.11.1965), narodil se v Tedražicích č.p. 31 v chalupě „U Sulků“ dlouholetý dirigent České filharmonie, profesor Státní konzervatoře v Praze a Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, významný houslista.

národní umělec od 1965, zasloužilý umělec od 1954, Řád práce od 1964 , působil v Městské opeře v Oděse 1901-19; dirigent České filharmonie 1919-46.

Pan farář Brejcha z Nalžovských Hor, bratr Stupkovy maminky, naučil chlapce zpívat mnoho lidových písní. Lásku k hudbě u něho prohloubil učitel Linhart, u něhož získal základy hry na housle. F. Stupka se stal významným hudebníkem, byl jmenován národním umělcem. Do Nalžovských Hor často zajížděl, na hřbitově v Nalžovských Horách jsou pohřbeni jeho rodiče i strýček farář Brejcha.

Byl dlouholetým dirigentem České filharmonie a pro olomouckou filharmonii měl význam nejen zakladatelský, ale uměleckou úrovní ji už tehdy zařadil mezi přední československá symfonická tělesa.

Při jedné veřejné besedě v sušickém muzeu v roce 1964 se upřímně vyznal ze vztahu k sušickému Pošumaví. „Láska k rodnému kraji je nehynoucí. Poznal jsem to, když jsem byl v cizině. Mohl jsem jezdit v létě na Krym, na Kavkaz…ale já radši jel do Prahy a z Prahy do Zavlekova k tetě a do Sušice…Sušice pro mne byla vždycky přitažlivým magnetem. Tady jsem trávil své líbánky, strávil vždycky krásné doby a čerpal sílu k další práci. Já si nedovedu představit, že bych byl v létě někdy jinde…Když se přiblíží duben, tak už mám trhání. A nechci se sám trestat. Tady jsou mé kořeny, a ty nevytrhnete!“

 Připravuje: Informační server ŠumavaNet.CZ ve spolupráci s Obecním úřadem Hrádek
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ