Denně aktuální informace | Šumava Net ubytování Šumava, Lipno na Šumavě

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Denně aktuální informace | Šumava Net ubytování Šumava, Lipno na Šumavě

Denně aktuální informace

Adalbert Stifter (1805 - 1868) - spisovatel Šumavy Literární Šumavu reprezentují především dvě významné osobnosti - Karel Klostermann a Adalbert Stifter. Německy píšící básník a spisovatel Adalbert Stifter (1805 - 1868) je znám spíše v německém jazykovém prostředí. Se Šumavou ho spojuje velká část jeho tvorby a původ.

Rodný Stifterův dům se nachází v Horní Plané a navštěvují jej každoročně stovky domácích a zahraničních turistů. Expozice, která je věnovaná tomuto spisovateli zde existuje od roku 1960. Spisovatele připomínají na Šumavě kromě pamětních desek na jeho rodném domě také pomníky nad Plešným jezerem a na vrchu Dobrá Voda nad Horní Planou. Stifterovým rodným krajem provádí turisty trasa naučné stezky v délce zhruba čtyř kilometrů.

Adalbert Stifter se narodil 23. října 1805. Otec Johann, pocházející ze starobylé rodiny tkalců, se zabýval obchodem s plátnem. Po jeho náhlé smrti rodina poslala dvanáctiletého Adalberta do klášterní benediktinské školy v Kremsmünsteru v Horním Rakousku.

V roce 1826 zahajuje Stifter studium práv vídeňské univerzitě, po několika semestrech se však už víc věnoje svým uměleckým zálibám - literatuře a malířství a také přírodním vědám. Prázdniny trávil Stifter několikrát ve Frymburku na Šumavě, kde poznal měšťanskou dcerku Fanny Greiplovou. Sňatek byl podmíněn Stifterovou zajištěnou existencí, a proto se pokoušel, ovšem bez úspěchu, získat učitelské místo zprvu v Praze a pak v Linci. Mezitím se jeho velká láska provdala za jiného muže.

Stifter pak žil ve Vídni ve skromných poměrech a jeho ženou se stala roku 1837 Amálie Mohauptová, mimořádně hezká, ale málo vzdělaná a vůči všemu vyššímu lhostejná vídeňská modistka. Teprve v roce 1848 se Stifter natrvalo usadil v Linci, kde úspěšně působil ve školství jako inspektor obecných škol. Jeho kulturní zájmy se zde kromě literatury a malířství týkaly rovněž muzejnictví a ochrany památek.

Byl současníkem českých národních buditelů a své hlavní dílo, román Vítek, věnoval Praze. Tímto dílem však končí tvůrčí i životní síly autorovy. Do Stifterova života totiž zasáhla nemoc - rakovina jater, která se vystupňovala začátkem roku 1868. V noci z 25. na 26. ledna, pravděpodobně v polopříčetném stavu, si Stifter břitvou prořízl hrdlo. V agónii žil ještě dva dny, skonal 28. ledna.

Podstatná část literární tvorby Adalberta Stiftera byla velkou měrou ovlivněna prostředím jeho rodného kraje - jihočeské Šumavy. Divoká nedotčená a přesto harmonická krajina i její obyvatelé, žijící v tradičním duchu venkova, se stali námětem povídek ze šumavského prostředí. Tato díla a dílka vznikla většinou ve 40. letech 19. století jako Vesnička na suchopáru, Z kroniky našeho rodu, Hvozd, Popsaná jedlička, Lesní poutník, Žula a další. Stifterův ideál humanistické utopie života člověka v souladu s přírodou je tématem i jeho stěžejního díla - románu Pozdní léto z roku 1857.

Význačné místo zaujímá také Stifterova činnost malířská. Od realisticky popisných krajin biedermaierovského stylu se propracoval k progresivnímu raně impresionistickému výrazu. Jeho šumavské obrazy zachycují okolí Horní Plané, Vítkův Hrádek nebo partie u Čertovy stěny u Vyššího Brodu.

Zdroj : Dr. Vladimír Horpeniak, Muzeum Šumavy, Kašperské Hory

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Denně aktuální informace | Šumava Net ubytování Šumava, Lipno na Šumavě

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Denně aktuální informace | Šumava Net ubytování Šumava, Lipno na Šumavě