Zajímavosti z historie Kněžic | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Zajímavosti z historie Kněžic | Šumava Net.CZ

Zajímavosti z historie Kněžic | Šumava Net.CZ

Původ Petrovic, Kněžic a Vojetic spadá pravděpodobně do 12. stol. n.l. Kněžice byly původně kněžským sídlem. Když se majitelem Kněžic stal v roce 1589 Jan Jindřich Plánský ze Žamberka přestěhoval kněze Ondřeje do chalupy koželuha ve vsi Petrovice.

K panství kněžickému tehdy patřily tvrz a dvůr Kněžice, vsi Petrovice, Vojetice, Vlastějov, Kochánov, ves a dvůr Zbraslav. V průběhu šesti století se pak ve vlastnictví Kněžic vystřídalo 11 šlechtických rodů, nejdéle zde hospodařil český rod Hubáčků (Hubatiusů), rytířů z Kotnova, od roku 1785 až 1898.

Dalšími majiteli byli Albert Dub z Vídně a jeho syn Vilém, který Kněžice prodal v r. 1897 Otakaru Heinschelovi – Heinegovi z Vídně za 175 000,-- zlatých. Tehdy ke kněžickému panství patřily také statky Žíkov a Strunkov. V roce 1900 činila celková výměra statku 1 071 hektarů.

V létech 1903 – 1906 prošla budova zámku i hospodářských budov rozsáhlými úpravami. Z Vojetic byl do zámku zaveden elektrický proud. JUDr. Wolfgang Heinschel se v roce 1906 přistěhoval z Vídně do Kněžic s rodinou k trvalému bydlení. Žili zde až do roku 1926. Zadlužený velkostatek koupil Josef Janeček, továrník a majitel dolů.

V roce 1929 převzala velkostatek Kněžice do svého majetku česká diskontní banka, u které byl majitel značně zadlužen. Tento rok znamenal zánik statku, banka přistoupila k jeho parcelaci. Většinu pozemků a hospodářských budov koupili zemědělci z Petrovic a okolí, majitelem rozsáhlých lesů se stalo Solo Sušice. Zámek i domek čp. 42 se podařilo bance prodat až začátkem roku 1939 prof. Miloši Seifertovi a Marii Novákové.

Z hlediska veřejného zájmu přešel tento majetek v roce 1940 na nového majitele “Deutsche Frauenwerk” se sídlem v Berlíně. Po válce v roce 1945 se stal zámek Kněžice majetkem čsl. státu.

Obec Petrovice několikrát usilovala o využití zámku pro školské účely – školu, dětskou ozdravovnu nebo dětský domov, což se nepodařilo.

V roce 1954 rozhodl ONV v Sušici zřídit zde domov důchodců. Po nákladných opravách byl zámek 31. 12. 1955 otevřen a začal dobře sloužit starým spoluobčanům až do roku 2002.

V dubnu 2003 prodalo kněžický zámek město Sušice, které se stalo po roce 1989 jeho majitelem, dánské společnosti NB Kněžice s.r.o. Po opravách a modernizaci celého objektu byl hotel s restaurací slavnostně otevřen 1. července 2004.

Zapsal p. J. Koudelka, kronikář - srpen 2004

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Zajímavosti z historie Kněžic | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Zajímavosti z historie Kněžic | Šumava Net.CZ