Zápas o vodu v Petrovicích u Sušice | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Zápas o vodu v Petrovicích u Sušice | Šumava Net.CZ

Zápas o vodu v Petrovicích u Sušice | Šumava Net.CZ
v Petrovicích u Sušice

Podle místních kronik zpracoval v roce 2000
Josef Koudelka

Osada Petrovice, postavená kolem návrší zvaném Vyšehrad, měla od svého založení starosti s nedostatkem vody.

První studny se začaly hloubit na severozápadní straně, kam zasahovaly prameny ze skalního hřebenu táhnoucího se od Libětic mezi Píchem a Strunkovem. Tento zdroj využíval i zámek a statek Kněžice. Při nedostatku vody ve studních byl v záloze Kepelský potok.

V roce 1894 se rozhodlo vedení obce v čele se starostou Josefem Hanusem zřídit v osadě vodovod. Na Vyšehradu, jižně od kostela, byla vystavěna klenutá nádrž na vodu a vedle ní stožár s „větrným motorem”. Vodovodní potrubí bylo položeno ve svahu až do Kepelského potoka. Z nádrže se voda samospádem dostávala do 3 stojanů - na dolní návsi, u školy, u kováře. Větrné čerpadlo sloužilo 4 roky. Několikrát bylo poškozeno silným větrem, dokonce se lopatky dvakrát utrhly. Lidem se prý nelíbilo jeho nepříjemné skřípání při otáčení.

Roku 1898 bylo nahrazeno vodním kolem, které bylo postaveno na horní vodu přímo u Kepelského potoka. Toto zařízení bylo sice spolehlivější, ale vyžadovalo větší péči o provoz a údržbu zvláště v zimě, zabezpečení proti zamrznutí bylo náročné.

Se zvyšováním počtu obyvatel i hospodářského zvířectva docházelo k častému nedostatku vody a tak v roce 1929, kdy byl starostou Karel Zinke, vybudovala obec v prameništi pod Novou Vískou studnu, odkud tekla voda samospádem do nádrže na Vyšehradu. Avšak ani toto řešení nebylo konečné, a tak v roce 1934 za starostování Václava Nohy byla zřízena další studna.

Kritickým rokem byl suchý rok 1947. Prameniště pod Novou Vískou vyschla a také většina studní ve vesnici byla bez vody. Hlavním zdrojem se stal znovu Kepelský potok.

Po 2. světové válce začala spotřeba vody rychle narůstat. V zámku Kněžice byl otevřen domov důchodců, byla postavena řada nových rodinných domků, ve staré zástavbě vznikaly koupelny, splachovače na WC, ústřední topení, v budově školy byla voda rozvedena do tříd.

Obec musela hledat další řešení, jak zajistit dostatek vody. Předsedou MNV tehdy byl Ladislav Novák. V roce 1962 byl vodovod posílen dalším zdrojem ze studny u Nového Dvora.

V roce 1972 bylo rozhodnuto vybudovat u Kepelského potoka hlubinný vrt. Ten sice na čas vyřešil zásobování obce, ale voda z vrtu byla nekvalitní. Do budoucna bylo třeba počítat s dalším posílením vodního zdroje. Západočeské vodovody a kanalizace, které tehdy petrovický vodovod spravovaly, přišly s návrhem zřídit u potoka další vrt. S tímto řešením zastupitelé obce nesouhlasili, starostou byl tehdy Karel Ruda.

Požadovali a po mnoha jednáních se podařilo prosadit využití silných lesních pramenů u Pařezí. V roce 1984 byly na prameništi svépomocí vybudovány 3 jímací studny. Dne 24.11.1987 bylo vydáno ONV Klatovy kolaudační rozhodnutí na připojení nového zdroje pitné vody pro Petrovice, Vojetice, Kněžice. Nový vodovodní řád měří 1700 m, celkové náklady stavby přesáhly 1 milion Kčs. Od roku 1987 je zde dostatek kvalitní pitné vody. Nedostatek vody se neprojevil ani v suchém létu roku 2003.

Starosti mnoha generací se zajištěním dostatku vody pro Petrovice byly konečně vyřešeny.


Text: kronikář obce Josef Koudelka

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Zápas o vodu v Petrovicích u Sušice | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Zápas o vodu v Petrovicích u Sušice | Šumava Net.CZ