Hrad Kašperk (Karlsberg) | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Hrad Kašperk (Karlsberg) | Šumava Net.CZ

Hrad Kašperk (Karlsberg) | Šumava Net.CZ3 km severně nad Kašperskými Horami se vypíná majestátní gotický hrad Kašperk, který se svou nadmořskou výškou 886 m. n. m. je nejvýše položeným královským hradem v Čechách.

Hrad Kašperk nechal v roce 1356 vybudovat český král a římský císař Karel IV. Výstavbu trvající pouze 5 let měl pod dohledem Vít zvaný Hedvábný a za realizaci prý odpovídal Michal Parléř. Pod jejich vedením vyrostl na podlouhlém severozápadním výběžku hory Ždánova rozsáhlý hradní areál, zajišťující hned tři funkce. Jednak to byl dozor nad zlatonosným revírem, dále obrana hranice se sousedním Bavorskem a posledním úkolem se stalo zajištění bezpečnosti provozu na nově zbudované obchodní cestě, nazvané Zlatá stezka.

Přestože byl Kašperk hradem královským, Karel IV. zde nepobýval a hrad i s panstvím pronajímal tzv. zástavním držitelům za určitý peněžní obnos. Prvním držitelem hradu byl pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. Mezi další významné rody patří např. rod Zmrzlíků ze Svojšína, Šternberkové, Švamberkové nebo jeden z posledních držitelů slezský rytíř Jiří z Lokšan.

V době 16. století začal postupně význam Kašperku upadat a definitivním bylo rozhodnutí císaře Rudolfa II. rozprodat kašperské panství. Roku 1616 hrad odkoupilo město Kašperské Hory již jako zpustlý.

Nový zájem o tuto romantickou zříceninu nastal až kolem poloviny 19. století a Kašperk začal opět nabírat na své síle. Hrad procházel četnými rekonstrukcemi, které mu daly dnešní podobu a vytvořily tak i možnost zpřístupnit tento středověký hrad široké veřejnosti.

Na protějším kopci, cca 400 m od hradu, je ještě dnes vidět zřícenina Pustého hrádku. Tato pevnůstka byla součástí fortifikačního systému Kašperku postavená zřejmě Zdeňkem ze Šternberka v 2. polovině 15. století. Dnes už hrádek slouží pouze jako místo, ze kterého je okouzlující výhled jak na šumavské kopce, tak na samotný hrad Kašperk.

Současnost

Dnes je hrad Kašperk otevřený veřejnosti přes celou hlavní sezonu, v zimně pak o vánočních svátcích od 28.12. do 1.1. probíhají zimní prohlídky hradu s doprovodným programem. Kašperk nabízí dva prohlídkové okruhy, zakončené vyhlídkou do kraje z jedné z hradních věží. Hrad Kašperk také nabízí speciální dětské interaktivní prohlídky.

Hrad každoročně doplňuje program řadou zajímavých akcí, jako jsou divadelní představení, šermířská vystoupení, noční a zimní prohlídky nebo řemeslné ukázky šumavských originálních produktů. Pobyt na hradním nádvoří je zpestřen např. možností střelby z luku či kuše.

Text: Ing. Veronika Rosecká, Hrad Kašperk

Více informací na www.kasperk.cz

Dopopručujeme:


Mapa

Infosloupec: Hrad Kašperk (Karlsberg) | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Rodenstock Klatovy
Pivovar LYER Modrava

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Hrad Kašperk (Karlsberg) | Šumava Net.CZ