Příběhy šumavských kapliček - příběh šestý | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Příběhy šumavských kapliček - příběh šestý | Šumava Net.CZ

Příběhy šumavských kapliček - příběh šestý | Šumava Net.CZ

Červený vršek nebo také Rot Hügel či v místním nářečí Rothubl leží v blízkosti obce Chlum, kdysi zvané Humwald. Vydáte-li se pěšky kousek vlevo od silnice, dorazíte na návrší s výhledem na kraj kolem Vltavy, na další vsi, Pěknou, Slunečnou a konečně na majestátní vrchol Hochfichtu. Dnes je toto místo zpustlé, ale kdysi bývalo velmi oblíbeným cílem poutí a procesí nebo jen lidí vracejících se z bohoslužby v kostele svaté Anny v Pěkné.

Kult Panny Marie – Liebe Frau byl v kraji silně rozšířený. Co lidská paměť sahá, stála zde vždy kaplička a vedle ní prýštil ze země pramen. Kolik je takových míst po celé Evropě. Vodě se vždy přisuzovala kouzelná moc, voda uzdravovala chromé a slepé, přinášela lidem požehnání i ochranu před hrozící nemocí. Ještě před válkou zde stála výstavná zděná kaple. Vystřídala starší, ještě dřevěnou kapličku, která zde vítala poutníky ještě do roku 1794. V té době farář z Pěkné P. Ananias Parenski zorganizoval mezi věřícími sbírku a tak ze skromných penízků lidí z Pěkné i okolních vesnic mohla vzniknout větší kaple. Této události předcházela jiná, která se zachovala v paměti lidu a kterou si po dlouhá léta vyprávěli.

Bylo to jedné letní neděli ve svátek Nanebevzetí Panny Marie, kdy ke staré, ještě dřevěné kapličce zamířilo procesí z blízkých vesnic. Scházeli se z Horní Plané, Perneku, Želnavy, Slunečné, Záhvozdí, Uhlíkova i blízké Pěkné, ze samot v okolí, ale i ze vsí vzdálených, jako byly třeba Jelení Vrchy Hiršperky. Lidé mladí i staří, zdraví i nemocní. Pouť byla vždy příležitostí také k setkání lidí, kteří se po celý rok neviděli.

Tak se na pouť vydala také dívenka z nedaleké vsi, říkejme jí třeba Mariechen, doprovázena svojí rodinou.

Byla od narození slepá a víra jí dodávala sílu žít. Všichni na místě poklekli k modlitbám. Pramen křišťálové horské vody poskytl občerstvení a hlavně mladá děvčata si v něm omyla tváře „pro krásu“. Po bohoslužbě se procesí vydalo na zpáteční cestu. Lidé již pomýšleli na své denní starosti, když tu se dav lidí zastavil. Překvapeně všichni hleděli na Mariechen, která vidoucíma očima spatřila konečně svou rodinu, své blízké i sousedy. Celé procesí se po kolenou vrátilo ke kapličce a děkovalo za zázrak.

Nato byla uspořádána P. Parenskim sbírka a díky ní kaple zazářila novotou. Liebe Frau am Roithübl – tak se toto místo nazývalo. Voda podle pověsti přinášela pomoc při očních neduzích a vracela zrak tomu, kdo si v ní omyl tváře.

Roku 1852 bylo farnosti Pěkná a později Želnava uděleno právo v kapli sloužit i mše svaté. Dnes nám zůstal jen příběh a pár historických obrázků.

Tato poměrně výstavná kaple dnes již nestojí.

Současné foto: Kamil Klusák

Text pro ŠumavaNet.CZ: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběhy šumavských kapliček - příběh šestý | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběhy šumavských kapliček - příběh šestý | Šumava Net.CZ