Příběhy šumavských kapliček - příběh pátý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Böhmerwald, Boehmerwald, unterkunft, hotels, pensionen

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

Obsah: Příběhy šumavských kapliček - příběh pátý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Příběhy šumavských kapliček - příběh pátý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Vydáte-li se ze Želnavy směrem na Pernek, po pravé ruce se Vám budou otevírat malebné pohledy do údolí Vltavy a počínající lipenské nádrže. Po levé straně Vás odvede cesta do vrchu do někdejší Riedelhűtte pod Riedlovým vrchem. Před Vámi se objeví temná hradba lesa a pod nohama jen pár rozvalených kamenů jako památka na někdejší stavení a staré příběhy jejich obyvatel.

Stalo se to před mnoha mnoha desetiletími. Do Želnavy přijel záhadný host. Černě oděný tajemný návštěvník, který se ubytoval i s kočím s dvěma sluhy v místním hostinci a po celé dny procházel mlčky okolím vsi. Na nikoho nepromluvil, jen se rozhlížel po kraji a zejména byl viděn právě pod Riedlovým vrchem. Služebnictvo ale nemlčelo a tak se obyvatelé Želnavy dozvěděli, kdože je onen tajemný neznámý. Kdysi býval chudým chlapcem, jako tolik jiných. V mládí odešel ze vsi do Vídně, kde se stal bohatým a váženým a do kraje se vrátil, aby se zde usadil a v klidu dožil svá léta. Měl v úmyslu postavit si zde usedlost na pěkném místě a do oka mu padl právě pozemek pod kopcem s malebným výhledem na údolí Vltavy. Lidé se divili, ale přece jen zvítězila naděje na výdělek při stavbě Schrammova dvorce, jak lidé již předem pojmenovali stavení podle budoucího majitele.

Stavba byla započata a zdi obytného stavení i hospodářských budov rychle rostly pod rukama zdejších zedníků. Co se však nestalo. Jednoho rána, kdy se všichni chystali do práce, nalezli vše, co postavili v troskách. Kdosi v noci všechny stěny zbořil a kameny rozmetal. Schramm zuřil, ale lidé ve vsi si začali šuškat o skřítcích, kteří se podle pověsti objevují pod Riedlovým vrchem a kterým se patrně nelíbí stavební ruch.

Schramm ale nedal na babské povídačky a s nabitou kulovnicí se chystal na nočního nevítaného návštěvníka. V měsíčním světle však uviděl malé černé postavičky ozbrojené majzlíky a kladívky, kterak mu pilně ničí jeho majetek. Hodlal do nekalého houfu vystřelit, ale nemohl se pohnout. Ochrnutý se bezmocně díval na spoušť, které nemohl zabránit. Před svítáním trpajzlíci zmizeli ve skále, ta se za nimi zavřela a on se konečně mohl pohnout.

Zrána se vydal na radu k místnímu faráři a radu dostal. Skřítkové tu řádí odnepaměti a jediné, co na ně platí je hlas kostelního zvonu. Ten ale na jeho pozemek nedoléhá. Nechal tedy postavit zvonici z kamene a ze dřeva v blízkosti svého stavení. Hlas nového zvonu měl zaplašit nevítané noční návštěvníky. Zdi jeho budoucího stavení byly opět vystavěny a mohly skřítky opět přilákat k jejich nočnímu černému dílu.

Schramm byl za soumraku připraven pod zvonicí a jen se ze skalní pukliny vyhrnuly černé postavičky, začal zvonit. Skřítkové ve zmatku pelášili ke své skále. Vtom z ní vyšlehl mocný plamen a ten zasáhl zvonici. Ta ve chvíli lehla popelem. Schrammovi pod nohama pukla skála a pohltila zvon i nešťastného zvoníka.

Skřítky v tom místě již nikdy nikdo neviděl a z celého příběhu zbylo jen pár kamenů při cestě na Riedelův kopec.

Text pro ŠumavaNet.CZ: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběhy šumavských kapliček - příběh pátý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběhy šumavských kapliček - příběh pátý | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ