Příběhy šumavských kapliček - příběh čtvrtý | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Příběhy šumavských kapliček - příběh čtvrtý | Šumava Net.CZ

Příběhy šumavských kapliček - příběh čtvrtý | Šumava Net.CZ

Vypravíte-li se do kraje Lipna, projedete směrem od Volar nejprve Želnavou a nechcete-li dojet až do Horní Plané, zabočíte doprava směrem na Bělou. Pokud nebudete spěchat k lipenské hladině, vydáte se pěšky kousek za ves a naleznete pusté místo, kde jen pár kamenů vypráví starý tragický příběh.V blízkosti obce Parkfried, dnešní Bělé, vedla hranice vyznačená hraničními kameny. Zasahovala do pozemků sedláka Stuila a ten byl kameny posedlý. Vycházel ze svého statku s provazem v noci a za tmy kameny přetahoval na jiné místo. Ráno byly kameny zase zpět, jak je financové vraceli na své místo. Tak se to dělo několik let a starý Stuil už byl z toho nepříčetný. Lidé vracející se za tmy z pole nebo hospody jej vídali, jak divoce pobíhá po svých polích, láteří a tahá se s kameny.

Jednoho dne, kdy se opět vypravil za svou marnou prací, propadl zoufalství a místo na pole zamířil i s provazem na půdu svého stavení aby ukončil své životní trápení.

Jeho duch však nenašel pokoje. Lidé za tmy mohli vidět černou postavu s ohnivě planoucíma očima a ústy, jak přetahuje kameny za zoufalého kvílení a nářku. Začali se tomuto místu zdaleka vyhýbat.

Duch Stuilův ale neměl svých nočních vycházek dost a začal po čase navštěvovat blízkou Želnavu. Když kostelník na věži kostela chtěl zvonit klekání, tu se objevil fešák Stuil a držel mu zvony, aby nemohly vydat zvuk. Tak se stalo, že se na želnavském kostele zvonilo klekání již za světla odpoledne, kdy duch neměl nárok běhat po kraji.

Jednoho dne se kostelník se zvoněním přece opozdil a Stuil stihl vykonat své černé dílo. Tentokrát se ale střetl i s farářem, který si na něj připravil svěcenou vodu. Když farář duchovi vyčinil za jeho vyvádění, tento se nedal.

Co ty mi budeš vykládat. Když jsi byl malý, tak jsi kradl matce vejce a tajně je prodával. Takto usvědčil Stuil důstojného pána z dětského hříchu. Ten se ale také nedal.

No jo, ale za ty peníze jsem si koupil pero a inkoust a tím jsem napsal slovo Bůh. Tento argument ducha udolal a vzdal se své nekalé činnosti v želnavském kostele.

Pan farář jej pak vykázal na sto let z kraje až na Plešné jezero, kde černý muž s ohnivýma očima a planoucími ústy podle pověsti straší dodnes. 

Dnes tuto historii připomíná pouze zarostlé místo opodál vsi Bělá. Jen několik rozvalených kamenů zbylo z kapličky, či spíše kaple, která měla vnitřní prostor. V něm jste mohli vidět hrůzný obraz znázorňující trpící duše v plamenech očistce jako památku na osud sedláka Stuila.

Foto: Kamil Klusák

Text pro ŠumavaNet.CZ: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběhy šumavských kapliček - příběh čtvrtý | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběhy šumavských kapliček - příběh čtvrtý | Šumava Net.CZ