Příběhy šumavských kapliček - příběh třetí | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Böhmerwald, Boehmerwald, unterkunft, hotels, pensionen

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

Obsah: Příběhy šumavských kapliček - příběh třetí | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Příběhy šumavských kapliček - příběh třetí | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Píše se rok sedmnáctistý léta Páně. Kraj při mladém toku Vltavy je potemnělý, zamlklý. Švédská vojska před půl stoletím zničila vesnice a za oběť mu padly i o samotě stojící statky a stavení. Nemoci a hlad provázejí životy lidí v této beztak drsné krajině. Nastává čas adventní a sýpky a stodoly jsou prázdné. Jak přežijí lidé tuto zimu?

Albert Műller, sedlák ze Sonnbergu – Slunečné, se vypravil s koňským potahem pro obilí až do vzdálených Uher. Pořídil dobře a s radostí v srdci se vracel zpět do zbědovaného kraje. Veze záchranu nejen pro svou rodinu, ale pro všechny lidi ve vsi.

Projel Želnavou a před ním se již na kopci objevila stavení jeho vesnice. Je na konci cesty. Jen ještě přejet údolí a pak stoupání ke Slunečné. Vysílení koně však už ten kopec nevyjedou. Nejprve padl únavou první, po něm druhý. Sedláček nešťastně hleděl na své věrné koníky.

Co počít? Vždyť domů je to už nedaleko. Domov je na dohled a za jeho zády želnavský kostel. Vždy se k němu lidé obraceli s modlitbou a prosbou. Prosili Pannu Marii – Liebe Frau – o pomoc. Také on poklekl a prosil o záchranu. Nejen pro sebe, ale pro lidi, kteří čekali a doufali, že smrt hladem nenavštíví jejich domovy. Na temném nebi se nejprve objevila nejasná záře a pak se zjevil nadpozemsky krásný obraz ochránkyně kraje. S její pomocí Albert i s povozem dosáhl cíle své cesty.

Dlouho se tento příběh v kraji vyprávěl. Dědily jej generace a na památku této události postavili dobří lidé kapličku nazvanou Gofaheln Moachta s obrazem Alberta klečícího vedle padlých koní. Ruce sepjaté k modlitbě a nad želnavským kostelem nebeské zjevení Naší Paní. Tato původní kaplička, jež byla zničena padajícím stromem, byla později nahrazena jinou, postavenou v devatenáctém století a obraz byl do ní přenesen.

Konec války a neblahý čas po ní poznamenal vsi v kraji i jejich obyvatele. Za své vzaly i kapličky a Boží muka. Ani obraz tuto dobu nepřežil. Kaplička tam však stála dál a vyprávěla nám tento dávný příběh doby vánoční.

Takto by skončilo naše vyprávění ještě v prosinci minulého roku.

Původně stávala žulová kaplička mimo dosah staré cesty. Ta vedla o několik metrů dále. Její strmý spád byl při stavbě nové silnice zmírněn zatáčkou, která se téměř dotkla kapličky. Dlouho bylo vše v pořádku, až v prosinci roku 2011 kterýsi holandský řidič nevybral se svým terénním autem zatáčku a milá kaplička to odnesla. Na místě zůstaly jen poházené žulové bloky a reflektor auta, které srážku také nepřežilo bez úhony.

Naštěstí se dá tato kamenná stavebnice znovu sestavit a ruce šikovného kameníka jí vdechnou nový život. Bude stát kousek dále od silnice, vznikne také malé místo k zaparkování vašeho vozu a vy se při cestě směrem na Lipno budete moci zastavit a podívat na opravenou kapličku s obrazem Alberta Müllera klečícího u svých koní, s pohledem obráceným k zářivému zjevení nad Želnavou.

 

Text a foto pro ŠumavaNet.CZ: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběhy šumavských kapliček - příběh třetí | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběhy šumavských kapliček - příběh třetí | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ