Příběhy šumavských kapliček - Příběh první | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Příběhy šumavských kapliček - Příběh první | Šumava Net.CZ

Příběhy šumavských kapliček - Příběh první | Šumava Net.CZ

Kraj v okolí Lipna. Kraj Adalberta Stiftera, lesních dělníků, sedláků a tajemných ponurých pověstí. Ještě před pár desítkami let jste projížděli silnicí od Volar směrem na Horní Planou a po pravé straně se černala stěna lesů nepřístupných obyčejnému smrtelníkovi. Vojenské pásmo.

Kraj je plný mlčenlivých svědků minulosti. Zbytky kamenných zdí, které kdysi nesly střechy obytných i hospodářských stavení, zplanělé jabloně a hrušně, opuštěné a zapomenuté pozůstatky někdejších sadů. Pár kapliček a božích muk u cest i v polích, s prázdnými výklenky, se zbytky dnes již sotva čitelných nápisů vytesaných do jejich kamenných těl. Lidé, kteří zde žili, odešli a s nimi i paměť a vzpomínky na prastaré události.

Naše kaplička, pojmenovaná v místním německém nářečí jako Wirtaundri Moachta, stojí při cestě ze Želnavy do Bělé a dívá se na mladý tok Vltavy, který se zde kroutí do srdcovitých meandrů. Stojí ve stínu mohutného stromu a u její paty vyvěrá pramen čisté horské vody. Bývala milým zastavením poutníků. Před časem byla stavebně opravena, pořízena jí nová stříška a nátěr.

Před několika lety se na mě obrátila skupina dobrovolných přispěvatelů, se žádostí o vytvoření obrazu do této kapličky. Dobrá, ale jaké téma? Který světec chránil kapličku, komu byly určeny modlitby pocestného, který se zde zastavil, napil čisté vody a zašeptal tichou modlitbu jako poděkování?   Kdyby stála u vody, u mostu, bezpochyby by patřila svatému Janu Nepomuckému, ochránci řek, potoků a všeho, co s vodami souvisí.  Mariánská kaple, je to určitě kaple zasvěcená Panně Marii a pramen by ještě mohl nasvědčovat o zasvěcení Panně Marii Lurdské.

Začalo nekonečné hledání po knihovnách, archivech, vyptávání se místních obyvatel, marně. První stopou bylo dílo dnes již zesnulého pana Stanislava Jágra pojednávající o dějinách želnavské farnosti. O kapličkám se autor zmiňuje jen okrajově, věnuje se hlavně dějinám obcí, dokumentaci událostí, obyvatel a stavení. Důležitá však byla bibliografie. V té se objevila stopa. Pan Rudolf Müller – Denkmäler und Hergottszeichen der Pfarrau Salnau – Památníky a boží muka želnavské farnosti. Nastalo další hledání. Knihovny, archivy. Marně.

V prachatickém archivu jsem se však setkala s panem Pulkrábkem, fotografem a sběratelem starých fotografií. Něco bych měl a pošlu vám to. Ještě téhož dne jsem dostala starou černobílou fotku. Před kapličkou stojí venkovská žena a hledí do zamřížovaného výklenku s obrazem. Panna Marie s děťátkem. Obraz v dobách poválečných zřejmě vzal za své nebo byl z kapličky odnesen a uschován kdesi v soukromí.

Mohla jsem se pustit do práce i bez potřeby hledané historické práce pana Müllera. Došlo na ni později.  Podkladové plechy byly již v ateliéru předem připraveny. Nátěry zaschly a dočkaly se prvních podkreseb a podmaleb dvou mariánských obrazů – druhý do výklenku na protilehlé straně zobrazuje mariánské zjevení v Lurdech.

Původní malba byla patrně velmi stará. Kaplička mohla pocházet již z doby barokní, tedy sedmnáctého či osmnáctého století. Objevuje se již ve třicátých letech devatenáctého století na historických mapách. Technika malby tím byla dána - staromistrovská technika malby ve vrstvách. Pomalý postup nanášení jednotlivých vrstev, kdy každá vyžaduje technologickou přestávku, několikadenní schnutí.  

Nakonec bylo vše hotovo, namalováno, vyrobeny jednoduché kovové mříže na ochranu obrazů ve výklencích, vše usazeno na své místo a přišel den nového vysvěcení kapličky, která se již nedívala směrem k Vltavě prázdným výklenkem. Malé slavnosti se zúčastnili obyvatelé obcí v okolí, ale také přispěvatelé ze sportovní skupiny ASK vedené panem ing. Houbou. Kapličce a její nové podobě požehnal volarský pan farář Hybler.

Až se budete někdy toulat krajem v okolí Lipna, zastavte se na cestě vedoucí od Želnavy směrem k Vltavě. Takto se zde zastavovali unavení pocestní od nepaměti. Mohutný strom vám poskytne stín, před vámi se otevře pohled na utěšenou krajinu a z kapličky se na vás usměje malý klučík v náručí své matky.      

Text a foto pro ŠumavaNet.CZ: Mirka Fridrichová Kunešová

Mirka Fridrichová Kunešová se narodila v Lounech. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy obory výtvarná výchova – čeština. Byla profesorkou výtvarné výchovy na Střední pedagogické škole a na Gymnáziu v Prachaticích. Věnuje se výtvarné tvorbě – malbě obrazů, nástěnné malbě, kresbě a tvorbě tapiserií.

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Příběhy šumavských kapliček - Příběh první | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Příběhy šumavských kapliček - Příběh první | Šumava Net.CZ