O kapličce u Slunečné | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Böhmerwald, Boehmerwald, unterkunft, hotels, pensionen

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

Obsah: O kapličce u Slunečné | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

O kapličce u Slunečné | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Píše se rok sedmnáctistý (LP 1700). Kraj při mladém toku Vltavy je potemnělý, zamlklý. Švédská vojska před půl stoletím zničila vesnice a za oběť mu padly i o samotě stojící statky a stavení. Nemoci a hlad provázejí životy lidí v této beztak drsné krajině. Nastává čas adventní a sýpky a stodoly jsou prázdné. Jak přežijí lidé tuto zimu?

Sedlák ze Sonnbergu – Slunečné, říkejme mu Venzel Műller, Schneider nebo Semmler, se vypravil s koňským potahem pro obilí až do vzdálených Uher. Pořídil dobře a s radostí v srdci se vracel zpět do zbědovaného kraje. Veze záchranu nejen pro svou rodinu, ale pro všechny lidi ve vsi.

Projel Želnavou a před ním se již na kopci objevila stavení jeho vesnice. Je na konci cesty. Jen ještě přejet údolí a pak stoupání ke Slunečné.

Vysílení koně však už ten kopec nevyjedou. Nejprve padl únavou první, po něm druhý. Sedláček nešťastně hleděl na své věrné koníky. Co počít? Vždyť domů je to už nedaleko. Domov je na dohled a za jeho zády želnavský kostel. Vždy se k němu lidé obraceli s modlitbou a prosbou. Prosili Pannu Marii – Liebe Frau – o pomoc.

Také on poklekl a prosil o záchranu. Nejen pro sebe, ale pro lidi, kteří čekali a doufali, že smrt hladem nenavštíví jejich domovy. Na temném nebi se nejprve objevila nejasná záře a pak se zjevil nadpozemsky krásný obraz ochránkyně kraje. Pod její ochranou Venzel i s povozem dosáhl cíle své cesty.

Dlouho se tento příběh v kraji vyprávěl. Dědily jej generace a na památku této události postavili dobří lidé kapličku s obrazem Venzla klečícího vedle padlých koní. Ruce sepjaté k modlitbě a nad želnavským kostelem nebeské zjevení Naší Paní.

SOUČASNOST: Až pojedete směrem na Lipno, projedete Slunečnou a před vámi se objeví želnavský kostel na protějším kopci. Čeká vás ještě zatáčka dolů a pak nahoru. Dole po pravé straně cesty stojí kaplička. Ne ona původní, tu kdysi rozdrtil padající strom. Obraz se však zázračně zachoval a byl tedy do této znovu umístěn.

Konec války a neblahý čas po ní poznamenal vsi v kraji i jejich obyvatele. Za své vzaly i kapličky a Boží muka. Ani obraz tuto dobu nepřežil. Kaplička tam stojí dál a vypráví nám tento dávný příběh doby vánoční.

Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: O kapličce u Slunečné | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: O kapličce u Slunečné | Böhmerwald Net.DE - Sumava Net.CZ