Ukázka plavení dříví na Vchynicko-Tetovském plavebním kanálu | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Ukázka plavení dříví na Vchynicko-Tetovském plavebním kanálu | Šumava Net.CZ

Ukázka plavení dříví na Vchynicko-Tetovském plavebním kanálu | Šumava Net.CZ

U Hradlového mostu Rechle nedaleko Modravy, kde je voda z řeky Vydry sváděna do Vchynicko- Tetovského kanálu, proběhla v sobotu 14.8.2010 akce, která návštěvníkům Šumavy přiblížila dávnou tradici plavení dříví. Hlavní aktéři z Informační a strážní a služby NP a CHKO Šumava připravili zajímavý pohled do historie zhruba stovce zájemců, převážně rodin s dětmi. Ze Středních Čech dokonce dorazil celý autobus.

Zkušený znalec, pan Karel Ešner, seznámil zúčastněné s historií vorařství na Šumavě a se způsobem plavení dříví po Otavě a Vltavě ze Šumavy až do Prahy. Následovala praktická ukázka přípravy a vázání vorů s použitím dobových nástrojů. Účastníci si pak mohli sami těmito nástroji vyzkoušet řezání kmenů, loupání kůry a navrtávání děr pro spojování klád. Pan Ešner ukázal i výrobu houžví ze slabého smrkového kmínku.

Před polednem navázal na pana Ešnera Jan Chudý, referent Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava. Přihlížející se od něho kromě dalších zajímavostí dověděli o plavení kusového palivového dříví. Většina z dětí si pak chtěla hodit do vody své poleno, tak se o připravenou hromadu polen rozpoutala doslova bitva.

Po zmenšení průtoku vody stavidlem na Rechlích se oba jmenovaní obětavě, společně se skupinou pomocníků v dobovém oblečení, zapojili do spouštění připravených vorových tabulí do kanálu. Čtyři tabule byly svázány do pramene a po obnovení plného průtoku vody byl vor připraven k vyplutí. Přes jistotu promáčení bot byl zájem o plavbu na voru, zejména dětí, veliký. Aby se dostalo na všechny, bylo během 3,5 km dlouhé plavby ke skluzu u Srní-Mechov naplánováno několik zastávek k vystřídání posádky.Pro organizátory plavbou práce nekončí. Bude třeba dopravit vory zase zpět na Rechle, aby byly znovu připraveny pro použití.

Pokud máte zájem a sami se chcete stát očitými svědky, zavítejte na Rechle 28. srpna. Od 10.30 se tady bude ukázka voroplavby opakovat.

Jak se dostat na Rechle:

Přístup je snadný autem na parkoviště přímo u Hradlového mostu. Od Sušice přes Srní je odbočka na parkoviště cca 2 km za osadou Antýgl vpravo. Od Vimperku přes Kvildu a Modravu je odbočka na parkoviště cca 2 km za Modravou vlevo.

 Další fotografie z akce ....

Text a foto: Pro ŠumavaNet.CZ František Janout

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Ukázka plavení dříví na Vchynicko-Tetovském plavebním kanálu | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Chata Modrava
Klostermannova chata, Modrava
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Penzion U Pstruha, Modrava

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Ukázka plavení dříví na Vchynicko-Tetovském plavebním kanálu | Šumava Net.CZ