Rašeliniště Latschenfilz a pastviny Kohlschachten a Hochschachten - Bavorský les | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Rašeliniště Latschenfilz a pastviny Kohlschachten a Hochschachten - Bavorský les | Šumava Net.CZ

Rašeliniště Latschenfilz a pastviny Kohlschachten a Hochschachten - Bavorský les | Šumava Net.CZ

Latschenfilz (Klečová slať) s tajemnými jezírky Latschensee a Hintere Sulz patří k nejvýznamnějším rašeliništím v Národním parku Bavorský les. Oblast navazuje na oblast Modravských slatí na české straně hranice. Charakterem jde o vrchovištní rašeliniště v hřebenových polohách - leží v nadmořské výšce 1150 m.

Krásy přírody v tomto území byly známy již v dřívějších dobách a kvůli návštěvnosti byly 70.letech minulého století bylo na rašeliništi patrno zřetelné poškození. Proto byl v roce 1975 vybudován přes rašeliniště povalový chodník. V roce 1997, kdy vznikl NP Bavorský les, jej nahradil chodník z fošen. Začíná na Kohlschachten a je dlouhý zhruba 600 m. Prochází perlou této oblasti, slatinným územím Latschenfilz, nejprve kolem hustě porostlého rašelinného jezírka Hintere Sulz a pak kolem malého, připomínajícího „oko rašeliniště“, směřuje ke třetímu, největšímu z nich, malebnému Latschensee, obklopenému kosodřevinou a rašelinnou vegetací (rašeliník, suchopýr, bahnička). Vyskytuje se tady i vzácná a chráněná rosnatka okrouhlolistá.


       Hintere Sulz
     Latschensee

Latschenfilz leží mezi dvěma bývalými lesními pastvinami Kohlschachten a Hochschachten, které jsou také vyhledávanými turistickými cíli.Schachten je pojmenování pro horské louky, které vznikly vymýcením lesa. Patřily k panství Glashütte a byly to jedny z největších pastvin dobytka v tomto území. Sedláci z okolí měli právo k lesní pastvě. V červnu na pastviny vyháněli pastevci zejména mladý skot a trávili s ním v těchto vysokých horských polohách celé léto až do září. První zmínka o pastvinách je z roku 1733, naposledy využívané byly v roce 1961. Kohlschachten (dnešní rozloha 7,5 ha, dřívější 16 ha) a Hochschachten (9,5 ha) byly v posledních letech využívání společně obehnány plotem. Dnes je tady na svažitých travnatých plochách možno spatřit jednotlivé staré rostoucí i odumírající listnaté stromy (javory a buky), zformované větrem a drsnými přírodními podmínkami do bizarních tvarů. Byly tu kdysi při mýcení lesa ponechány jako opěrné body, které poskytovaly stín odpočívajícím pastevcům. Název Kohlschachten byl pravděpodobně odvozen od výroby dřevěného uhlí. Z Hochschachten se naskýtá pěkný výhled k Velkému Javoru. 

     Kohlschachten

         Hochschachten

Rašeliniště i bývalé pastviny jsou významným vycházkovým cílem pro turisty z německé strany i přes dlouhé přístupové cesty. Nejbližší obce (Buchenau a Zwieslerwaldhaus) jsou vzdáleny přibližně 10 km. Pro turisty přicházející z Česka je nejvýhodnější použít hraniční přechod Pod Poledníkem – Hirschbachschwelle, který je však otevřený pouze od 15.7.do 15.11. Ale i tak jsou přístupové cesty z nejbližších obcí (Modrava a Prášily) dlouhé 14 km. K popsaným lokalitám se prochází kolem vodní nádrže Hirschbachschwelle (podle ní je také přechod, vzdálený odtud 1 km, nazván). Stojí za to, se tady na chvíli zastavit. Zemní hráz na potoce Hirschbach vytváří jezírko, v němž se zrcadlí okolní, doposud zelené stromy. Zadržovaná voda umožňovala dříve splavovat palivové dříví na strmém úseku potoka. Po otevření stavidla se zvýšil stav vody a bylo tak možné dopravit vhozené kmeny dál po řece Regen až do Regensburgu
.
    Vodní nádrž Hirschbachschwelle

Dostupnost:

  • z Modravy po červené značce přes Javoří pilu na rozcestí Tmavý potok, odtud směrem na Poledník k odbočce k hraničnímu přechodu Hirschbachschwelle (10 km), pak 0,7 km po žluté k hraničnímu kameni 16/14, po dřevěné lávce přejít Jelení potok a po 200m odbočit vlevo dolů po štěrkované silničce. Po dalších 0,5 km jsou na rozcestí ukazatele – dát se do protisměru podle směrovky se symbolem listu, příp. zelené šipky (obě vedou po stejné trase) na Hochschachten – celkem 14 km
  • z Prášil po červené značce k Frantovu mostu, dál po zelené značce na rozcestí Poledník (rozcestí), odtud k odbočce k hraničnímu přechodu Hirschbachschwelle (10 km) – dál stejné jako z Modravy – celkem 14 km + cesta zpět.

Text a foto: František Janout, ŠumavaNet.CZ


Mapa

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Rašeliniště Latschenfilz a pastviny Kohlschachten a Hochschachten - Bavorský les | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Rašeliniště Latschenfilz a pastviny Kohlschachten a Hochschachten - Bavorský les | Šumava Net.CZ