Kostel Panny Marie, sv. Josefa a sv. Jana Nepomuka, Horní Vltavice | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Kostel Panny Marie, sv. Josefa a sv. Jana Nepomuka, Horní Vltavice | Šumava Net.CZ

Kostel Panny Marie, sv. Josefa a sv. Jana Nepomuka, Horní Vltavice | Šumava Net.CZ

Prvním zdejším svatostánkem byla kaple Panny Marie, postavená v roce 1714 na místě, kde se do té doby sloužila mše svatá pod širým nebem. Ta však již nemohla stačit. Její přestavbou začal vznikat v roce 1724 kostel. Základní kámen položil P. Matthies Schlapach, děkan z Prachatic, a 9. června toho roku vysvětil biskup Daniel Josef von Mayern oltář s ostatky mučedníků Valentina a Theodora. Kostel byl vysvěcen vod­ňanským děkanem Václavem Antonínem Vokounem v neděli před sv. Václavem, tedy 24. září 1724. Zároveň s přestavbou kostela byla péčí knížete vystavěna i fara a škola. Rok 1724 je i rokem prvního zápisu do hornovltavické matriky.

Po vysvěcení se však budovalo dál. Oltářní obraz patronů kostela sv. Jana z Nepomuka a Svaté rodiny, stejně jako obraz sv. Ducha nechal zhotovit Adam František Schwarzenberg od Pietra von Roye v letech 1724 a 1725. Varhanář Jiří Dvorský staví v roce 1727 za 150 zlatých pozitiv a o rok později je dokončena i věž kostela a osazena dvěma zvony. Kostel je dokončen a kaplanství povýšeno na farnost. V roce 1829 byla podlaha pokryta prkny. V letech 1833- 1841 byly zavedeny poplatky z každého místa v lavici a později i z účasti na bohoslužbě. Na pomocníka si místní farář musel počkat až do roku 1853, kdy pro velký počet farníků byla zřízena dotace na kaplana, jímž byl od 12. července toho roku Wenzel Bayer. Pomalu se začalo přemýšlet o dalším zvětšení kostela, ke kterému došlo v roce 1859. Pseudobarokní kazatelna pochází rovněž z doby rozšíření kostela. V té době byl ve dřevěné vížce kostela zavěšen třetí zvon (od roku 1770) a od roku 1842 čas ukazovaly věžní hodiny. Současný hodinový stroj pochází z roku 1914 a byl vyroben ve vídeňské dílně Richarda Liebinga. První, čeho si návštěvník našeho kostela všimne, je křišťálový lustr, který je připomínkou slavných dob lenorské sklárny. První křišťálový lustr daroval kostelu v roce 1862 majitel sklárny Kralik.

Ten se však po čtyřiceti letech zřítil a tak roku 1902 byl ve stejné dílně vyroben ten dnešní. Z lenorské sklárny pocházejí i oba okenní obrazy znázorňující evangelisty Jana a Matouše. Nezachovaly se ani původní varhany. Dnes se kostel pyšní nástrojem, který byl prohlášen za kulturní památku a je dílem tachovského varhanáře Gartnera z roku 1812.

I křížová cesta je druhá v pořadí. První pocházela z roku 1758. Novou, vyrobenou Josefem Bockem, později darovala dcera lenorského lesníka Klara Janowská.

Z FARNÍHO ARCHÍVU

  • Vltavický kostel byl svědkem mnoha zajímavých událostí. V roce 1957 zde byli církevně oddáni Vladimír Ráž a Alena Vránová, hlavní hrdino­vé klasické filmové pohádky Pyšná princezna.
  • Ve zdejším kostele svého času ministrovali Martin a Petr Štěpánkovi, synové národního umělce Zdeňka Štěpánka.
  • Vltavický kostel, stejně jako jiné kostely, byl a je svědkem zrození i smrti, lásky, štěstí i utrpení, zoufalství i víry. K těm méně slavným událostem poslední doby patří skutečnost, že v devadesátých letech byl dvakrát vykraden.

Text : Obecní úřad Horní Vltavice

 

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Kostel Panny Marie, sv. Josefa a sv. Jana Nepomuka, Horní Vltavice | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Alpská vyhlídka, Bučina
Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
OREA wellness hotel Horizont, Špičák
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Kostel Panny Marie, sv. Josefa a sv. Jana Nepomuka, Horní Vltavice | Šumava Net.CZ