Vánoce v povídkách Karla Klostermanna | Šumava Net.CZ

Šumava, ubytování Šumava, Lipno, ubytování, penziony, hotely, lyžování, cyklotrasy - Šumava Net.CZ

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě, lyžování Šumava jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

Šumava - města a obce

Šumava - regiony

Šumava Net.CZ - partneři

PARTNEŘI
Lyžařský areál Zadov
Mikroregion Šumava Západ
Měsíčník Rozhled
Nejčtenější periodikum v okrese Klatovy a Domažlice.

Šumava Net.CZ - doporučujeme

DOPORUČUJEME
Internet pro všechny

Šumava Net.CZ - Šumava, ubytování Šumava - témata našeho portálu

O PORTÁLE

Šumava a ubytování Šumava a ubytování Lipno, cykloturistika a sport, kultura na Šumavě jsou témata portálu ŠumavaNet.CZ.

ŠumavaNet.CZ je portál s tématy Šumava, ubytování Šumava, cyklotrasy a turistika na Šumavě, kultura, sport, Pošumaví. Šumava portál je vytvářený od roku 1997.
Tedy připraveny jsou zde informace o ubytování na Šumavě, turistika a cykloturistika, města a obce, Šumava a starých pohlednicích, kultura, sport, fotogalerie, akce, firmy a komerce.
Naleznete u nás přehled ubytování, hotel, penzion, apartmány pro Vaši dovolenou.

Regiony Šumava, Domažlicko, Klatovsko, Sušicko, Horažďovicko, Kašperskohorsko, Nýrsko, Železnorudsko, Vimpersko, Strakonicko, Prachaticko, Krumlovsko.

Významnou kapitolu tvoří FIRMY a KOMERCE v regionu.

Naše grafické a programétorské studio Vám nabízí TVORBU WWW STRÁNEK a aplikací, webdesign, SEO, e-shopy, REGIONÁLNÍ REKLAMU.

Chcete propagavat své služby či výrobky u nás? INZERUJTE U NÁS. Kontaktujte nás na info@sumavanet.cz

Šumava Net.CZ - Šumava držitelem Zlatého Erbu

JSME DRŽITELÉ ZLATÉHO ERBU

Celostátní soutěž o nejlepší www regionů ČR 2002

Informační server ŠumavaNet.CZ byl vyhlášen nejlepším regionálním serverem !
Ve finále porazil Kraj Vysočina a region Orlicko.

Šumava Net.CZ návštěvnost serveru

NÁVŠTĚVNOST SERVERU

Šumava přitahuje - od prosince 2004 se průměrná DENNÍ návštěvnost serveru pohybuje od 4530 návštěvníků denně, tendence je rostoucí.

Šumava Net.CZ ikonky

IKONKY

Velice děkujeme každému, kdo se rozhodne umístit na své stránky odkaz či přímo některou z ikonek propagující tento server.

Výběr z připravených ikonek.

Šumava Net.CZ partnerské regiony

PARTNERSKÉ REGIONY

Obsah: Vánoce v povídkách Karla Klostermanna | Šumava Net.CZ

Vánoce v povídkách Karla Klostermanna | Šumava Net.CZ

Vánoce v horách v povídkách Karla Klostermanna

Milovníci a ctitelé staré Šumavy už tradičně berou o Vánocích do rukou knihy spisovatele Karla Klostermanna (1948 - 1923), mistra popisu přírodních a krajinných krás, detailního znalce nelehkého života šumavských horalů. Důvodem k vánoční četbě Klostermanna může být skutečnost, že některé z jeho povídek se odehrávají přímo v době vánočních a novoročních svátků, jako Vánoce pod sněhem, Na cestě k domovu, Odyssea soudního sluhy, Kaplanův Štědrý večer, Sláviččiny jesličky, Silvestr s Aničkou, Novoroční noc, Co Nový rok nadělil dědečkovi, Vánice a další. Můžeme je přiřadit k pokladu vánoční literární tvorby, svého času velmi oblíbených vánočních povídek, které i dnes mají své tvůrce a čtenáře.

Povídka Kaplanův Štědrý večer patří k tomu nejlepšímu, co Klostermann napsal. Odehrává se v Rejštejně a okolí a spisovatel v ní zaznamenal nejspíš osobní zážitek svého bratra Jakuba, který zde byl farářem. Klostermann vystavěl toto dílko na principu cesty. Mladý kaplan putuje o Štědrém večeru za sněhové vánice z Kašperských Hor a pak z Rejštejna do odlehlé samoty, aby zde svátostmi zaopatřil starou, údajně již umírající ženu. Princip cesty se vyskytuje i v dalších Klostermannových prózách, například v povídce Vánice.

 Cestou z odlehlého místa, kde přes týden pracoval, se jeden dřevorubec maličko opozdí, ztratí svoji partu a ve vánici pak zabloudí. Od smrti ho zachrání jen chatrč v lese a hlavně nezměrná houževnatost. Když se pak na pokraji vyčerpání přece jenom dostane domů, přivítá ho žena výčitkou, kde se cáral a že mohl přinést víc peněz. On se nebrání, jen si vyžádá drobet polívky, klesne na lavici a usne. V Odysseji soudního sluhy je motiv cesty zašifrován přímo v titulu novely, kde spisovatel líčí strastiplné předvánoční putování kašperskohorského soudního sluhy Mastílka s obsílkou pro jistého Josefa Voldřicha ze Stach. Povídka Na cestě k domovu je osobní vzpomínkou spisovatele na rok 1863, na pouť ze školy v Písku, pěšky od nádraží ve Strakonicích domů k rodičům na Vánoce do Kašperských Hor. Patnáctiletý student Klostermann v zasněženém podhůří Šumavy v noci zabloudil a domů se unavený, ale šťastný dostal teprve na Štědrý den ráno.

 Povídka Vánoce pod sněhem je líčením situace, která se přihodila spisovatelovu otci, tenkrát začínajícímu lékaři Josefu Klostermannovi. U štědrovečerního stolu u sklářské rodiny Abelů byl naléhavě vyzván, aby pomohl těžce zraněnému ve Vysokých Lávkách. Spousty sněhu v krátké chvíli zasypaly nuzné obydlí, a tak mladý lékař musel pod sněhovým příkrovem strávit několik dní s obyvateli samoty i mrtvým hospodářem, kterého přišel marně zachránit. Karel Klostermann připomíná, že povídku Vánoce pod sněhem napsal "na památku zemřelých a na slávu posud žijícím, kteří v bídě pomáhali, v neštěstí těšili. Aby čtenáři, kteří ve štěstí, klidu a blahobytu slaví narození Páně v kruhu svých milých, vzpomněli těch, jež osud i příroda vydědily...".

Zdroj : PhDr. Vladimír Horpeniak, historik Muzea Šumavy v Kašperských Horách Zpracováno z materiálů se souhlasem autora.

Vaše komentáře:

V komentářích je zakázáno používat vulgární slova, urážet osoby či skupiny obyvatel, vkládat reklamní zápisy, porušovat zákony ČR či normy slušnosti. Zápisem příspěvku berete také na vědomí, že moderátoři diskuse si vyhrazují právo smazat/skrýt libovolný příspěvek a to bez udání důvodu.
Fanděte nám na Facebooku
Sledujte nás na Twitteru

Infosloupec: Vánoce v povídkách Karla Klostermanna | Šumava Net.CZ

Šumava Net.CZ - reklama, Šumava ubytování

Klostermannova chata, Modrava
Penzion Gabreta, Borová Lada
Penzion Modrava
Pension Klose
Boubín
Pension Klose
Alpská vyhlídka, Bučina
Pivovar LYER Modrava
Hotel Svatý Tomáš
Chata Modrava
Vyhlídka Hamry

Inzerujte: ubytování Šumava - penziony na Šumavě - firmy Šumava

INZERUJTE U NÁS - a získejte další zákazníky
www stránky pro firmy, ubytování i obce.
Propagujte vaše stávající www - kontakty viz níže…

Šumava Net.CZ - vyhledávání

Patička: Vánoce v povídkách Karla Klostermanna | Šumava Net.CZ